Ciekawostki o Danii

W każdym kraju znajdziemy kilka interesujących aspektów, które są odmienne od naszej kultury, co wzbudza nasze zainteresowanie. Nie inaczej jest w przypadku Danii, która pomimo niewielkich rozmiarów wyróżnia się na tle innych państw. Dlatego w dzisiejszym wpisie prezentujemy kilka ciekawostek o Danii!

Flaga Dannebrog

Duńczycy są bardzo dumni i przywiązani do swojej flagi Dannebrog (nazwa flagi Danii). Według legendy Dannebrog spadła z nieba w 1219 roku podczas bitwy pod Lyndanisse w Tallinie doprowadzając Duńczyków do zwycięstwa, a według podań flaga Danii jest najstarszą flagą na świecie.  

W związku z dużym przywiązaniem do flagi, musi być ona traktowana z szacunkiem. Istnieją nawet reguły, określające kiedy można wywiesić flagę, a kiedy nie powinno się jej wywieszać. Po zachodzie słońca należy flagę zdjąć, ponieważ wiążę się to z przywoływaniem złych mocy. Przed wywieszeniem flagi warto sprawdzić też prognozę pogody. Jeśli wiatr wieje z prędkością większą niż 15 metrów na sekundę, nie powinno się zawieszać flagi.

Flaga towarzyszy Duńczykom podczas wielu ceremonii i przyjęć. W urodziny solenizant otrzymuje tort ozdobiony mini flagami, a mieszkanie dekoruje się wszelkimi dekoracjami z duńską flagą. Duńczycy naprawdę kochają swoją flagę!

Wysokie zaufanie społeczne oraz poziom szczęścia

Dania, tak jak inne kraje skandynawskie, góruje w rankingach określających poziom szczęścia mieszkańców, co związane jest z wysokim zaufaniem społecznym i niskim poziomem korupcji. Ale nie zapominajmy też o duńskim hygge! Hygge to recepta na szczęście Duńczyków i sposób radzenia sobie z długimi mroźnymi wieczorami oraz wiele więcej. Zajrzyj do wcześniejszego wpisu o Hygge.

Równość i wolność społeczna

Dania jako pierwszy kraj na świecie w 1989 roku umożliwiła zawieranie związków partnerskich parom tej samej płci, a od 2012 roku pary jednopłciowe mogą zawierać w Danii związki małżeńskie. W 1969 roku również jako pierwszy kraj na świecie Dania zalegalizowała pornografię, co było przełomem na miarę tamtych czasów.

Foreningsliv – zrzeszanie się w związki i stowarzyszenia

Niemal co trzeci Duńczyk jest członkiem co najmniej jednego stowarzyszenia, a prawie połowa Duńczyków podejmuje się pracy wolontariackiej. W Danii istnieje ponad 80 tysięcy związków i stowarzyszeń, działających w obszarach: kultury, sportu i rekreacji, opieki zdrowotnej, ochrony środowiska i wielu innych. W 2019 roku padł rekord pod względem ilości członków w klubach sportowych, który wyniósł 2,3 mln! (liczba ludności w Danii wynosi 5,8 mln).

Płaski kraj

Na koniec ciekawostka geograficzna. Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę w góry, to na pewno nie do Danii, ponieważ w Danii nie ma gór, a najwyższym punktem w Danii jest wzniesienie Yding Skovhøj o wysokości 172,54 m n.p.m! Dania to naprawdę płaski kraj 😉

To już wszystkie ciekawostki o Danii w dzisiejszym wpisie. Po więcej ciekawostek zajrzyj do tego filmiku na Insta lub do wcześniejszych wpisów o duńskich wynalazkach lub nieprzetłumaczalnych słówkach w duńskim. Wpadaj też na naszego TikToka i FB! Zapraszamy również na kurs, gdzie na pewno dowiesz się więcej o Danii!

Kategorie wpisów