Ciekawostki o Szwecji

Ciekawostki o Szwecji można by z pewnością wymieniać długo – w końcu to fascynujący kraj pełen zaskoczeń. W dzisiejszym poście postaramy się przybliżyć kilka takich interesujących faktów. Zapraszamy do lektury!

Nie taka lagom

Przyjęło się mówić, że Szwedzi i Szwecja są bardzo lagom, czyli że wszystko ma być u nich w sam raz, pośrodku i bez przesady. Patrząc na statystyki, okazuje się jednak, że Szwedzi są pod wieloma względami naprawdę ekstremalni! Według World Values Survey, czyli badania sprawdzającego, czym kierują się w życiu mieszkańcy danego kraju, Szwedzi są wręcz ekstremalnie nastawieni na samorozwój (w kontraście do skupiania się na rodzinie), niezwykle mało jest też osób wierzących. Jeśli chodzi o luźniejsze statystyki, Szwecja jest też choćby w światowej czołówce, jeśli chodzi o konsumpcję kawy – medelsvensson, czyli przeciętny Szwed, spożywa jej ponad 8 kg rocznie!

Dziwne miary

Ciekawostką są też specyficzne szwedzkie miary. Można tu wymienić choćby szwedzką milę – w przeciwieństwie do mili amerykańskiej, mila szwedzka to aż 10 km. Jeśli więc usłyszysz, że coś znajduje się „kilka mil stąd”, to jest to wbrew pozorom spory dystans!

Inną raczej niespotykaną u nas jednostką miary jest hekto, czyli 100 gramów. Można się z nią spotkać chociażby robiąc zakupy w szwedzkim sklepie.

Nietypowe dźwięki

Jeśli chodzi o szwedzką wymowę, można by długo wymieniać rozmaite ciekawe dźwięki (chociażby tak zwany sj- ljudet), ale najbardziej zadziwiąjące jest chyba sposób mówienia ja, czyli tak, w północnej Szwecji. Wymawiane jest ono na wdechu, co chyba po prostu trzeba usłyszeć.

To już wszystkie ciekawostki o Szwecji na dzisiaj! Oczywiście po więcej zapraszamy na naszego Instagrama, Facebooka czy Youtuba.

A jeśli chodzi o inne ciekawostki, na blogu pisaliśmy też m.in. o szwedzkich wynalazkach czy nieprzetłumaczalnych szwedzkich słówkach.

Kategorie wpisów