Czy warto uczyć się duńskiego?

Czy warto uczyć się duńskiego?

Decydując się na rozpoczęcie nauki nowego języka stajesz przed trudnym wyborem – przecież jest tyle możliwości! Jeżeli rozważasz naukę któregoś z języków skandynawskich, duński na pewno jest opcją nad którą warto się zastanowić. W dzisiejszym poście skupimy się na tym dlaczego warto uczyć się tego na pozór trudnego języka i jakie mogą płynąć z tego korzyści.

  • Język nie taki straszny, jak go malują

Powszechnie panuje przekonanie, że duński jest strasznie trudnym do nauczenia językiem. Nie do końca się z tym zgadzam. Gramatyka języka duńskiego jest stosunkowo prosta i nietrudno przyswoić jej zasady. Ponadto jeżeli posługujesz się językiem niemieckim lub angielskim, również może stanowić to ułatwienie – ze względu na swoje pokrewieństwo mają one z językiem duńskim punkty wspólne. Największą trudność sprawia nauczenie się poprawnej wymowy, lecz z odpowiednią dozą motywacji i przy systematycznych ćwiczeniach ten aspekt jest jak najbardziej osiągalny. 

Podstawowymi informacjami o języku duńskim dzieliłam się w tym wpisie *klik*

  • Komunikuj się z łatwością

Planujesz wakacyjny wypad do Danii, a może wyjazd na dłużej? Tak czy inaczej znajomość języka duńskiego może okazać się przydatna. Z pewnością pomoże to w nawiązywaniu nowych znajomości. Gdy znasz język swojego rozmówcy łatwiej jest nawiązać z nim więź, niż gdy do porozumiewania się używasz np. języka angielskiego. Dodatkowym atutem języka duńskiego jest fakt, że używany jest nie tylko w Danii. Umiejętność posługiwania się językiem duńskim pozwoli ci również na swobodną komunikację z mieszkańcami Grenlandii, Wysp Owczych, a także Islandii, gdzie języka duńskiego naucza się w szkołach.

  • Poznawaj kulturę

Dania jest fascynującym krajem i ma naprawdę dużo do zaoferowania. Kusi barwną historią i bogatym dobytkiem kulturowym. Znajomość języka oczywiście nie jest warunkiem koniecznym do poznawania obcej kultury, ale pozwala na zagłębienie się w niej i lepsze zrozumienie kraju i jego mieszkańców.

Na mesterowym blogu już nie raz, nie dwa pojawiły się wpisy o kulturze, literaturze, i życiu Danii. Pisaliśmy między innymi o podejściu Duńczyków do ekologii, duńskim poczuciu humoru, obyczajach bożonarodzeniowych, znanych osobistościach, jak pisarka Helle Helle czy aktor Mads Mikkelsen,

  • Zwiększ swoje możliwości na rynku pracy

Nie jest tajemnicą, że znajomość języków obcych podnosi atrakcyjność pracownika. Wielu pracodawców zwraca na to uwagę, a znajomość duńskiego nadal jawi się jako rzadkość. Współpraca między Polską a Skandynawią stale się rozwija, a firmy często poszukują kandydatów znających co najmniej jeden z języków skandynawskich. Jeśli natomiast zamierzasz przenieść się do Danii na dłużej, znajomość języka bardzo ułatwi ci znalezienie pracy lub rozpoczęcie studiów. 

  • Zrób to dla zdrowia

Nauka języków to świetna gimnastyka dla naszego mózgu. Osoby, które władają wieloma językami są bardziej odporne np. na demencję. Wykonywanie systematycznych ćwiczeń językowych pozwoli na utrzymanie mózgu w dobrej kondycji. Opanowanie języka duńskiego może okazać się nie lada wyzwaniem, ale nic nie przynosi takiej satysfakcji jak osiągnięcie wyznaczonego celu.

Mam nadzieję, że utwierdziłam Cię w przekonaniu, że warto podjąć się nauki duńskiego. Dobrym pomysłem, aby zacząć jest kurs w szkole językowej. Jeśli chciałbyś/chciałabyś spróbować, zapoznaj się z naszą ofertą. Uczymy zarówno indywidualnie, jak i w grupach, miejsce zamieszkania również nie stanowi przeszkody, gdyż zawsze można uczyć się online. Więcej o tym, jak przeprowadzamy zajęcia za pomocą internetu, dowiesz się z naszego wpisu.

Held og lykke!
Natalia Szymańska