Dni wolne w Danii w 2022 roku

Na te dni wszyscy czekamy! Warto je sobie zanotować, aby móc dobrze wykorzystać każdą wolną chwilę w Nowym Roku. Szykuj swój nowiutki kalendarz i planuj nadchodzące długie weekendy. Poniżej prezentujemy dni wolne w Danii w 2022 roku.

  • 1. stycznia (sobota) – Nytårsdag (Nowy Rok)
  • 14. kwietnia (czwartek) – Skærtorsdag (Wielki Czwartek)
  • 15. kwietnia (piątek) – Langfredag (Wielki Piątek)
  • 17. kwietnia (niedziela) – Påskedag (Niedziela Wielkanocna)
  • 18. kwietnia (poniedziałek) – Anden påskedag (Poniedziałek Wielkanocny)
  • 13. maja (piątek) – Store Bededag (Wielki Dzień Modlitwy)
  • 26. maja (czwartek) – Kristi himmelfartsdag (Wniebowstąpienie Pańskie)
  • 5. czerwca (niedziela) – Grundlovsdag (Święto Konstytucji) + Pinsedag (Zesłanie Ducha Świętego/Zielone Świątki)
  • 6. czerwca (poniedziałek) – Anden pinsedag (Poniedziałek Zielonych Świątek)
  • 25. grudnia (niedziela) – Juledag (Boże Narodzenie)
  • 26. grudnia (poniedziałek) – Anden juledag (Drugi dzień Świąt/Dzień świętego Szczepana)

Warto zwrócić uwagę, że większość dni świątecznych w Danii pokrywa się z tymi w Polsce. Są jednak święta, których w Polsce brak – takie jak duński Store bededag (Wielki Dzień Modlitwy). Święto to jest szczególnym duńskim fenomenem i świetnym przykładem na słynny duński pragmatyzm. Wprowadzono je w XVII wieku, aby w jednym dniu zebrać szereg pomniejszych świąt kościelnych wypadających na wiosnę. Panuje przekonanie, że pomysłodawcą Wielkiego Dnia Modlitwy był słynny nadworny lekarz szalonego króla Christiana VII, J. F. Struensee, jednakże owo święto jest dużo starsze niż czasy niemieckiego lekarza. Niemniej, historia tej niezwykle wpływowej osobistości jest na tyle ciekawa, że stała się inspiracją do ekranizacji, o czym wspominaliśmy TUTAJ:

Tradycyjnie Duńczycy świętują Store bededag jedzeniem ciepłych bułeczek. Dlaczego? Otóż od samego początku był to dzień wolny od pracy, wolne miały także piekarnie, dlatego w dzień poprzedzający święto kupowano na zapas varme hveder – ciepłe pszenne bułeczki, które można było łatwo odgrzać następnego dnia. Może w tym roku wypróbujesz tego duńskiego przysmaku?

A jeśli dni wolne w Danii w 2022 roku chcesz wykorzystać przyjemnie i pożytecznie, zapisz się na kurs indywidualny KLIK!

Więcej o duńskiej kulturze, słownictwie i gramatyce znajdziesz na naszej grupie na facebooku https://www.facebook.com/mesterpoznan i innych wpisach na blogu. 

Aby w Nowym Roku zawsze być na bieżąco zapraszamy też na naszego instagrama.

Polecane wpisy

W tym tygodniu przed nami czasownik att hålla – trzymać. Jest on pierwszym elementem wielu czasowników z partykułą i podobnie jak znany nam już czasownik att göra, występuje w wielu przydatn

Dziś kolejna lekcja gramatyki! A tematem jest czas przeszły w duńskim! Z wpisu dowiesz się o sposobach wyrażania przeszłości, odmianie czasownika oraz poznasz wyrażenia czasowe.

Chcesz poznać norweskie przysłowia? W takim razie ten wpis jest dla Ciebie! Nawet jeśli kojarzysz niektóre wyrażenia, to sprawdź czy znasz pozostałe!

Kategorie wpisów