Duńskie filmy nominowane do Oscarów

Jak co roku, 8 lutego Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej na świecie! Na pewno kojarzysz produkcje nominowane w głównych kategoriach, ale czy wiesz, jakie są tegoroczne duńskie filmy nominowane do Oscarów? Jeśli nie, to dobrze się składa, bo dzisiejszy post jest właśnie o tym. Do oficjalnej gali zostało jeszcze kilka godzin, może akurat zdążysz nadrobić którąś z nich!

Duże szanse na statuetkę mają w tym roku te duńskie produkcje:

  • „Flugt” (polski tytuł: „Przeżyć”) Jonasa Poher Rasmussena powalczy w tym roku aż o trzy nagrody. Zdobył on nominacje w kategorii Najlepszy film międzynarodowy, Najlepszy film dokumentalny i Najlepszy film animowany. Jest to pewien przełom dla Danii, gdyż po raz pierwszy duński film animowany został nominowany do Oscarów w tej kategorii.

Nie zdarzyło się też wcześniej, aby ten sam duński film otrzymał więcej niż jedną nominację w kategoriach filmowych. W zeszłym roku „Druk” (polski tytuł: „Na rauszu”) zrobił furorę na świecie, po tym jak najpierw został nominowany w kategorii Najlepszy film międzynarodowy, a następnie na oficjalnej gali ku euforii rodaków Thomas Vinterberg odebrał statuetkę w tejże kategorii. Reżyser „Na rauszu” walczył także o Oscara jako Najlepszy reżyser. Musiał jednak ustąpić miejsca Chloé Zhao, reżyserce filmu „Nomadland”.

  • „On My Mind” Martina Strange Hansena powalczy tej nocy o nagrodę w kategorii Najlepszy film krótkometrażowy.
  • Za to film „Nightmare Alley” (polski tytuł: „Zaułek koszmarów”), w reżyserii Guillermo del Toro, walczyć będzie o Oscara m.in. w kategorii Najlepsze zdjęcia, które to wykonał Duńczyk, Dan Laustsen.

Jednakże to nie wszystkie skandynawskie tytuły, które mogą w tym roku zatrząsnąć Oscarami!


Norwesko-duński reżyser Joachim Trier, który uczęszczał do szkoły filmowej w Danii i którego ojciec jest Duńczykiem, może wygrać statuetkę za „Najgorszego człowieka na świecie” (norweski tytuł: „Verdens verste menneske”) w dwóch różnych kategoriach, mianowicie za Najlepszy scenariusz oryginalny i Najlepszy film międzynarodowy. W tej ostatniej kategorii o statuetkę powalczy z duńskim filmem animowanym „Flugt”.

Źródło: oscars.org

A o duńskich filmach, oczywiście po duńsku, można podyskutować z lektorami na naszych zajęciach indywidualnych KLIK! lub grupowych KLIK! Miejmy nadzieję, że za rok duńskie filmy nominowane do Oscarów będą równie liczne. Tymczasem jednak mamy kolejny rok na naukę, by móc swobodnie rozmawiać o filmach (i nie tylko!) po duńsku.

Więcej o duńskiej kulturze, słownictwie i gramatyce znajdziesz na naszej grupie na facebooku i innych wpisach na blogu. 

Aby zawsze być na bieżąco zapraszamy też na naszego instagrama.

Kategorie wpisów