Norweskie słowa 2021 roku

Mamy początek 2022 roku, więc nadszedł ten czas, gdy dowiemy się jakie słowa zostały wybrane przez Radę Językowa Norweskiego (Språkrådet) jako norweskie słowa 2021 roku. O słowach, które zostały ogłoszone w zeszłym roku jako słowa 2020 roku możecie przeczytać tutaj.

A oto norweskie słowa 2021 roku:

Miejsce 10. – biogen

Biogen to przymiotnik, który często używany jest w dyskusjach na temat emisji CO2. Stosuje się go do materiałów, które podczas spalania emitują mniej CO2 niż materiały kopalne. Co jednocześnie sprawia, że mają niewielki wpływ na klimat.

Miejsce 9. – havnespy (bokmål) / hamnespy (nynorsk)

Havnespy to nazwa nowej rośliny, która została odkryta wzdłuż zachodniego wybrzeża Norwegii. Jego powszechna nazwa to japoński jeżowiec, jednakże w 2021 roku zarejestrowano nową nazwę.

Miejsce 8. – mutantvirus

Mutantvirus czyli po prostu zmutowany wirus, to słowo związane z koronawirusem prowadzącym do covid-19, który zmieniał się kilkakrotnie i nabył nowych właściwości.

Miejsce 7. – sysselmeister (bokmål) / sysselmeiste (nynorsk)

Sysselmeister to neutralny płciowo tytuł zawodowy najwyższego przedstawiciela rządu na Svalbardzie. Nowy wyraz zastąpił wcześniej stosowny tytuł sysselmann.

Miejsce 6. – halvleder (bokmål) / halvleiar (nynorsk)

Halvleder – po polsku półprzewodnik, to substancje o właściwościach, które czynią je bardzo ważnymi dla współczesnej mikroelektroniki, a wzrost użycia tego słowa w 2021 roku związany jest z ich dużym zapotrzebowaniem.

Miejsce 5. – antivakser (bokmål) / antivaksar (nynorsk)

Antivakser czyli antyszczepionkowiec to słowo, które odnosi się do osoby, która jest przeciwnikiem szczepionek.

Miejsce 4. – TISK

TISK to termin określający metodę lub strategię zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażeń. Jest to skrót, który składa się z pierwszej litery słów: testing (testowanie), isolasjon (izolacja), smittesporing (śledzenie zakażeń) i karantene (kwarantanna).

A teraz czas na podium!

Miejsce 3. – arealnøytral

Arealnøytral, czyli „neutralny obszarowo” to przymiotnik, który powiązany jest z debatą na temat ochrony środowiska. Używany on jest w kontekście obszarów, w których przyroda zostaje zaburzona, więc odpowiedni obszar zabudowany musi zostać przywrócony naturze w innym miejscu.

Miejsce 2. – mikromobilitet

Mikromobilitet to mikromobilność, która polega na korzystaniu z małych środków transportu na krótkich dystansach np. z hulajnóg elektrycznych.

Miejsce 1. – sportsvaske
Sportsvaske
zostało ogłoszone słowem roku 2021 roku. A jakie jest jego znaczenie? Otóż jest to odpowiednik angielskiego sportswashing. Oznacza on organizowanie wydarzeń sportowych przez kraje autorytarne, w których łamane są prawa człowieka, które chcą w ten sposób poprawić swój wizerunek.

Polecane wpisy

Czy zauważyliście, że przed niektórymi słowami pojawia się norweski przymiotnik «små», który oznacza «małe» (liczba mnoga)? Otóż podkreśla on, że dane słowo wykonuje się w ograniczo

Kategorie wpisów