Norweskie słowa 2021 roku

Mamy początek 2022 roku, więc nadszedł ten czas, gdy dowiemy się jakie słowa zostały wybrane przez Radę Językowa Norweskiego (Språkrådet) jako norweskie słowa 2021 roku. O słowach, które zostały ogłoszone w zeszłym roku jako słowa 2020 roku możecie przeczytać tutaj.

A oto norweskie słowa 2021 roku:

Miejsce 10. – biogen

Biogen to przymiotnik, który często używany jest w dyskusjach na temat emisji CO2. Stosuje się go do materiałów, które podczas spalania emitują mniej CO2 niż materiały kopalne. Co jednocześnie sprawia, że mają niewielki wpływ na klimat.

Miejsce 9. – havnespy (bokmål) / hamnespy (nynorsk)

Havnespy to nazwa nowej rośliny, która została odkryta wzdłuż zachodniego wybrzeża Norwegii. Jego powszechna nazwa to japoński jeżowiec, jednakże w 2021 roku zarejestrowano nową nazwę.

Miejsce 8. – mutantvirus

Mutantvirus czyli po prostu zmutowany wirus, to słowo związane z koronawirusem prowadzącym do covid-19, który zmieniał się kilkakrotnie i nabył nowych właściwości.

Miejsce 7. – sysselmeister (bokmål) / sysselmeiste (nynorsk)

Sysselmeister to neutralny płciowo tytuł zawodowy najwyższego przedstawiciela rządu na Svalbardzie. Nowy wyraz zastąpił wcześniej stosowny tytuł sysselmann.

Miejsce 6. – halvleder (bokmål) / halvleiar (nynorsk)

Halvleder – po polsku półprzewodnik, to substancje o właściwościach, które czynią je bardzo ważnymi dla współczesnej mikroelektroniki, a wzrost użycia tego słowa w 2021 roku związany jest z ich dużym zapotrzebowaniem.

Miejsce 5. – antivakser (bokmål) / antivaksar (nynorsk)

Antivakser czyli antyszczepionkowiec to słowo, które odnosi się do osoby, która jest przeciwnikiem szczepionek.

Miejsce 4. – TISK

TISK to termin określający metodę lub strategię zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażeń. Jest to skrót, który składa się z pierwszej litery słów: testing (testowanie), isolasjon (izolacja), smittesporing (śledzenie zakażeń) i karantene (kwarantanna).

A teraz czas na podium!

Miejsce 3. – arealnøytral

Arealnøytral, czyli „neutralny obszarowo” to przymiotnik, który powiązany jest z debatą na temat ochrony środowiska. Używany on jest w kontekście obszarów, w których przyroda zostaje zaburzona, więc odpowiedni obszar zabudowany musi zostać przywrócony naturze w innym miejscu.

Miejsce 2. – mikromobilitet

Mikromobilitet to mikromobilność, która polega na korzystaniu z małych środków transportu na krótkich dystansach np. z hulajnóg elektrycznych.

Miejsce 1. – sportsvaske
Sportsvaske
zostało ogłoszone słowem roku 2021 roku. A jakie jest jego znaczenie? Otóż jest to odpowiednik angielskiego sportswashing. Oznacza on organizowanie wydarzeń sportowych przez kraje autorytarne, w których łamane są prawa człowieka, które chcą w ten sposób poprawić swój wizerunek.

Kategorie wpisów