Szwedzka powieść – polecajka

„Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” (szw. „Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann”) to książka napisana przez Jonasa Jonassona i wydana w 2009 roku, będąca jego debiutem.


Książka opowiada historię Allana Karlssona, który mieszka w domu spokojnej starości i to właśnie tam ma się odbyć przyjęcia z okazji jego setnych urodzin. Ponieważ Allan nie jest zainteresowany przyjęciem, postanawia wyskoczyć przez okno i uciec z ośrodka. Wywołuje to lawinę zaskakujących i zabawnych zdarzeń. Równocześnie z przygodami Allana i jego nowo poznanych przyjaciół po ucieczce z ośrodka, poznajemy historię jego życia. Allan jadł obiad z przyszłym prezydentem Trumanem i zawarł znajomość z premierem Churchillem czy Michaiłem Gorbaczowem. Z książki dowiadujemy się jak to się właściwe stało, że Allan nie tylko był naocznym świadkiem wielkich wydarzeń XX wieku, ale również wydaje się, że miał na nie wpływ.


„Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” to najlepiej sprzedająca się książka w Szwecji w 2010 roku. Otrzymała bardzo dobre recenzje i była określona między innymi mianem historii, która wprowadza w dobry humor. Na podstawie książki powstał w film w reżyserii Felixa Herngrena. W rolę Allana wcielił się Robert Gustafsson. Film miał premierę w Boże Narodzenie 2013 roku.

Asia Kozik

Kategorie wpisów