Trzy książki o Szwecji, które warto przeczytać

Kiedy poznajemy nowy język, nauka nowych słówek i gramatyki jest oczywiście bardzo ważna, ale zdecydowanie warto też dowiedzieć się co nieco o kulturze danego kraju. Dlatego dzisiaj krótka lista polecajek, które mogą to zadanie ułatwić – trzy książki o Szwecji, które warto przeczytać. Zapraszamy do lektury!

I cóż, że o Szwecji, Natalia Kołaczek

Na początek książka, która świetnie sprawdzi się właśnie jako wstęp do poznawania Szwecji i jej kultury. I cóż, że o Szwecji to przede wszystkim zbiór anegdot, przemyśleń i ciekawostek na temat tego kraju. Jest napisana naprawdę lekko, a strumień tematów płynie warto, dzięki czemu podczas lektury nie ma miejsca na nudę. Jest to więc idealna pozycja, jeśli chcemy rozpalić w sobie pasję do Szwecji i szwedzkiego, i dobry punkt wyjścia do dalszych kulturowo-językowych odkryć.

Moraliści, Katarzyna Tubylewicz

Teraz kolej na nieco cięższą, ale równie ciekawą pozycję – Moraliści to zapis rozmów autorki ze szwedzkimi aktywistami na temat, jak nazwa wskazuje, szwedzkiej moralności. Ucieka przy tym od przesadnie wyidealizowanego obrazu Szwecji, który czasem się w mediach pojawia, starając się zaprezentować zniuansowany obraz tego kraju, gdzie wcale nie zawsze wszystko musi być lagom. Przygląda się przede wszystkim podejściu Szwedów do imigrantów – temat bardzo trudny, ale wciąż aktualny. Naprawdę ciekawa lektura!

Przez Bałtyk. 1000 lat polsko-szwedzkich wojen i miłości, Herman Lindqvist

Na koniec trochę historii – w końcu jakby nie patrzeć, Polskę i Szwecję łączy wiele, nie zawsze dla nas pozytywnych, wydarzeń. Autor pokazuje szwedzką perspektywę na naszą wspólną historię od zmagań średniowiecznych władców aż po XXI wiek. Nawet jeśli nie jesteś wielkim fanem literatury historycznej, warto dać książce szansę! Jest napisana lekkim i wciągającym językiem i opowiada o często zaskakujących i nieoczywistych powiązaniach między oboma krajami.

Mamy nadzieję, że powyższe trzy książki o Szwecji, które warto przeczytać będą dla Ciebie inspiracją do odkrywania tego kraju!

Jesteśmy też na Instagramie, TikToku i Youtubie – niedawno pojawił się tam na przykład film o klasykach szwedzkiej literatury.

A jeśli bardziej niż czytanie książek interesuje Cię mówienie po szwedzku, warto zapisać się do nas na kurs!

Kategorie wpisów