Znani i lubiani ze Szwecji: Greta Garbo

W naszym cyklu, w którym prezentujemy znane postacie, przyszedł czas na wielką aktorkę Gretę Garbo. Właściwie nazywała się Greta Lovisa Gustafsson i urodziła się 18 września 1905 roku w Sztokholmie.
Była aktorką zarówno filmową, jak i teatralną. Zagrała w ponad 20 filmach, w większości produkcji hollywoodzkiej. Zadebiutowała w 1926 roku w dramacie ”Słowik hiszpański”, jednakże to jej trzeci film ”Symfonia zmysłów” stał się przełomem w jej karierze i uczynił z niej międzynarodową gwiazdę. Inne ważne filmy w jej dorobku to kreacje w takich filmach jak ”Anna Karenina”, ”Dama Kameliowa” czy ”Władczyni Miłości”.

Nie tylko jej kariera, ale również życie prywatne wzbudzało ogromne zainteresowanie. Była postrzegana jako osoba tajemnicza i niedostępna. Unikała prasy, nie chciała udzielać wywiadów, nie uczestniczyła także w bankietach i premierach. Słynęła z oszczędnego trybu życia, nie wydawała pieniędzy na ubrania czy biżuterię, nigdy też nie zapraszała gości. Po zakończeniu kariery również unikała rozgłosu, prowadziła raczej samotny tryb życia. Uwielbiała sport, świetnie pływała, a także grała w tenisa. Kolekcjonowała także działa sztuki i antyki.

Greta Garbo uznawana jest za jedną z najwybitniejszych aktorek wszech czasów oraz za jedną z legend i ikon ”Złotej Ery Hollywood”. Była trzykrotnie nominowana do nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Ostatecznie w 1955 roku otrzymała Oscara za całokształt twórczości. Zmarła 15 kwietnia 1990 roku w Nowym Yorku. Jej prochy spoczywają na cmentarzu leśnym Skogskyrkogården w Sztokholmie.

Źródła:
https://sv.wikipedia.org/wiki/Greta_Garbo
https://pl.wikipedia.org/wiki/Greta_Garbo
Wielkie gwiazdy Szwecji

Kategorie wpisów