Za oknami na dobre zagościła już jesień, która przywodzi na myśl kasztany, złote liście oraz…halloween! Jaka jest historia tego święta w Danii i jak jest ono obchodzone? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie!
Pochodzenie
Halloween pochodzi od celtyckiej tradycji świętowania ostatniego dnia października, kiedy to powoli kończył się czas zbiorów. Wierzono również, że tego wieczora duchy odwiedzają świat żywych. Jednak halloween w takiej postaci, jaką znamy teraz, pojawiło się w USA ok. 150 lat temu. Do Danii amerykańska tradycja świętowania halloween dotarła w latach 90. XX wieku – wcześniej również urządzano celebracje 31 października, związane jednak z odbywającym się 1 listopada Dniem Wszystkich Świętych. Stąd duńska nazwa halloween, wiążąca się z tą chrześcijańską tradycją – allehelgensaften (wigilia przed Dniem Wszystkich Świętych). Obecnie święto to kojarzy się głównie z wydrążonymi dyniami, kościotrupami czy różnorodnymi przebraniami i ma dość komercyjny charakter.
Cukierek albo psikus!
Z nadchodzącego halloween z pewnością cieszą się najbardziej dzieci – to przecież one chodzą od domu do domu w poszukiwaniu słodyczy. Poprzebierane w kostiumy maluchy pukają do drzwi krzycząc “slik eller ballade” – co oznacza cukierek albo psikus. Domy i ogrody wypełniają się strasznymi dekoracjami, a w szkołach i przedszkolach organizowane są zajęcia dla dzieci o tematyce halloweenowej. Niektóre miejsca, takie jak np. park rozrywki Tivoli lub Legoland urządzają co roku specjalne wydarzenia z tej okazji. W wielu domach i lokalach odbywają się też imprezy halloweenowe, na które oczywiście nikt nie zostanie wpuszczony bez odpowiedniego przebrania.
Sposób na jesienną melancholię?
Gdyby spytać mieszkańców Danii o ich zdanie na temat halloween, z pewnością część uzna je za amerykański wymysł, który ma na celu przede wszystkim generowanie zysków. Jednak wielu Duńczyków uważa, że jest to doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną czy znajomymi i umilenia sobie w ten sposób szarych, jesiennych dni.
Słownictwo:
- Slik eller ballade! – Cukierek albo psikus!
- en knogle – kość
- et skelet – szkielet
- et græskar – dynia
- en flagermus – nietoperz
- en edderkop – pająk
- et slik – słodycz
- et spøgelse – duch
- en græskarlygte – lampion z dyni
- en heks – czarownica
- et kostume – kostium
- en vampyr – wampir
- en mumie – mumia
- et uhyre – potwór
- en varulv – wilkołak
- en maske – maska
- et hjemsøgt hus – nawiedzony dom
- en paryk – peruka
- at skræmme – straszyć
- en gyserfilm – horror
- uhyggelig – straszny
- at være bange for noget – bać się czegoś
- at klæde sig ud – przebierać się
Na dziś to już wszystko w temacie: Halloween w Danii + słownictwo.
Tutaj możesz przeczytać wszystkie posty na blogu. Po więcej materiałów do nauki norweskiego wpadnij na naszą grupę Nauka duńskiego.