Ile czasu zajmuje nauka języka duńskiego?

Jeśli planujesz w przyszłości wyjazd do Danii albo chcesz podjąć nowe wyzwania zawodowe w duńskiej firmie, na pewno zastanawiasz się, ile trwa nauka języka duńskiego. Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, bo dla każdego celem jest nieco inny poziom znajomości języka. Można jednak wskazać przybliżoną liczbę godzin, które należy poświęcić i słówek do opanowania, by zdobyć biegłość w komunikacji. Jesteś ciekaw, ile trwa nauka języka obcego i czy duński uważany jest za trudny język? Przeczytaj nasz artykuł.

Ile zajmuje nauka języka obcego?

Przed rozplanowaniem nauki duńskiego warto odpowiedzieć sobie na pytanie ile trwa nauka języka obcego w ogóle. Przyjmijmy, że Twoim celem jest opanowanie go na poziomie biegłym, który umożliwia swobodne komunikowanie się z mieszkańcami danego kraju, rozumienie tekstów czytanych, filmów, piosenek. To poziom, który pozwala również na podjęcie pracy w wybranym języku. Tutaj warto przypomnieć sobie popularny, 6-stopniowy podział znajomości języków obcych:

  • A1 – poziom początkujący,
  • A2 – poziom niższy średnio zaawansowany,
  • B1 – poziom średnio zaawansowany,
  • B2 – poziom wyższy średnio zaawansowany,
  • C1 – poziom zaawansowany,
  • C2 – poziom profesjonalny.

Posiadany poziom znajomości języków określa się na podstawie czterech najważniejszych umiejętności językowych: mówienia, czytania, pisania i słuchania. Biegłość w tym zakresie zaczyna się od B2, kiedy to zaczynasz mówić płynnie, poprawnie pisać, a rozumienie komunikatów pisanych i słuchanych nie sprawia Ci problemu. B2 to również poziom matury rozszerzonej.

Co mówią specjaliści na temat tego, ile zajmuje nauka języka obcego do poziomu B2?

Według instytucji British Council jest to 500 do 600 godzin, przy czym liczba ta może się zmieniać w zależności od różnych czynników ułatwiających lub utrudniających naukę. Podobną liczbę godzin podaje Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych UMCS.

Amerykański instytut FSI (Foreign Service Institute) doprecyzowuje te informacje, dzieląc języki na cztery grupy pod kątem trudności nauki dla osób władających językiem angielskim. Warto zauważyć, że dla osób, dla których pierwszym językiem jest polski, czas ten może być nieco inny:

  • 600-750 godzin wymaga nauka duńskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niderlandzkiego, norweskiego, portugalskiego, szwedzkiego,
  • 900 godzin wymaga nauka m.in. niemieckiego i indonezyjskiego,
  • 1100 godzin potrzebnych jest, by opanować czeski, fiński, grecki, hindi, hebrajski, rosyjski, turecki.
  • 2200 godzin lekcyjnych wymaga nauka języka arabskiego, chińskiego, japońskiego i koreańskiego.

Dla niektórych osób uczących się języków ważna jest również liczba słówek, które należy opanować, by porozumiewać się na poziomie B2. Mając cel w postaci konkretnej puli słówek do opanowania łatwiej jest zaplanować sobie naukę, wyznaczać cele i motywować się do wysiłku. Wiele źródeł zgadza się co do kwestii, że jest to między 4000 a 5000 słów.

Ile trwa nauka duńskiego i czy jest trudnym językiem do opanowania?

Język duński należy do skandynawskiej grupy języków germańskich. Oznacza to, że dla osoby, która zna już jakieś inne języki skandynawskie albo uczyła się niemieckiego, nauka duńskiego może być trochę łatwiejsza i przebiegać szybciej.

Dużym ułatwieniem w nauce tego języka jest fakt, że nie brakuje materiałów wspierających naukę. W Polsce łatwo znajdziesz kurs duńskiego — np. nasz język duński podstawy. Nie ma też problemów z zakupem podręczników czy ćwiczeń językowych. Duńczycy są też bardzo twórczym narodem i stworzyli wiele naprawdę dobrych filmów i seriali, których oglądanie pozwala zanurzyć się w naukę i oswajać z brzmieniem języka.

Metoda zanurzenia się w języku jest jednym z trików poliglotów, którzy wydają się wyjątkowo łatwo uczyć języka za językiem. Prawda jest taka, że zwykle nie mają oni specjalnych talentów językowych, jak niektórzy uważają, ale są po prostu oddani nauce. Udowodniono też, że im więcej języków znamy, tym łatwiej przychodzi nam nauka kolejnego. Część słów i zasad się powtarza, a do tego wiemy, jak się uczyć — mamy indywidualnie sprawdzone metody.

To, ile trwa nauka duńskiego na pewno zależy od zaangażowania i ilości wolnego czasu. Czasami nawet godzina nauki dziennie, ale z pełnym zaangażowaniem i skupieniem podczas lekcji, potrafi przynieść lepsze efekty niż trzygodzinne sesje kilka razy w tygodniu, podczas których zaczynasz ziewać i patrzeć na zegar.

Nauka języka duńskiego w MESTER – zapraszamy!

Jeśli szukasz miejsca, w którym nauka łączy się z dobrą zabawą i gdzie nauczysz się języka typowych Duńczyków, nie tylko literackiego, a do tego szybko przełamiesz się, by mówić — zapraszamy do Mester. Jako szkoła języków skandynawskich specjalizujemy się m.in. w nauce języka duńskiego. Czekamy na Ciebie w Poznaniu, ale szkolimy również online. Sprawdź nas!