Ile zarabia się w Norwegii? Jaka jest średnia krajowa?

Norwegia uchodzi za bogaty kraj, w którym można liczyć na wysokie zarobki. Zastanawiałeś się kiedyś, ile zarabia się w Norwegii w poszczególnych branżach? Jakie jest średnie wynagrodzenie, a jakie są minimalne stawki? Jeśli rozważasz pracę w Norwegii, ten artykuł jest dla Ciebie. 

Zarobki w Norwegii — stawka minimalna 

W Norwegii nie ma ustawowej stawki minimalnej dla wszystkich pracowników, jaką znamy z Polski. Tamtejszy rynek pracy opiera się na zbiorowych umowach między pracownikami a pracodawcami oraz na przepisach dotyczących minimalnych stawek płac w niektórych branżach. Dotyczą one branż, w których dużą część pracowników stanowią imigranci i może istnieć ryzyko zaniżania pensji. 

Branże z ustalonymi minimalnymi stawkami to: 

 • budownictwo,
 • branża elektryczna, 
 • catering, 
 • drogowy transport towarów,
 • gastronomia,
 • hotelarstwo, 
 • przemysł stoczniowy, 
 • przewozy turystyczne, 
 • rolnictwo i ogrodnictwo,
 • rybołówstwo,
 • sprzątanie.

Minimalne stawki dla powyższych branż zostają aktualizowane co roku przez Norweską Inspekcję Pracy (Arbeidstilsynet). W 2023 roku minimalna stawka godzinowa dla pracowników z branży budowlanej bez kwalifikacji i doświadczenia wynosi 198,30 NOK, a dla pracowników z branży sprzątania 196,04 NOK. Wykwalifikowani pracownicy z branży elektrycznej mogą liczyć na stawki od 225,15 NOK, a osoby bez doświadczenia w tej branży 193,55 NOK.  

Warto jednak zauważyć, że w Norwegii płaca minimalna w tych branżach i tak jest stosunkowo wysoka w porównaniu z innymi krajami.

Ile zarabia się w Norwegii — średnie wynagrodzenie 

Lepszy pogląd na to, ile się zarabia w Norwegii, może dać nam wskaźnik średniego wynagrodzenia. Jest on dość wysoki w porównaniu z innymi krajami. W 2021 roku średnie miesięczne wynagrodzenie we wszystkich sektorach wynosiło 50 790 NOK brutto – 35 016 NOK netto, co według kursu walut z tamtego okresu oznaczało ok. 16 410 zł na rękę.  

Centralne Biuro Statystyczne podawało również informacje na temat średniego wynagrodzenia z podziałem na płcie oraz dane dotyczące zarobków imigrantów: 

 • średnie wynagrodzenie mężczyzn wynosiło 53 710 NOK brutto, 36 690 NOK netto (ok. 17 200 zł na rękę), 
 • średnie wynagrodzenie kobiet wynosiło 45 190 NOK brutto, 31 613 NOK netto (ok. 14 815 zł na rękę), 

W przypadku imigrantów średnia stawka wynagrodzenia była podobna jak u kobiet i wynosiła 45 130 NOK brutto, czyli ok. 14 787 zł na rękę. 

Warto brać pod uwagę, że znając język norweski, można liczyć na wyższe stawki. Wiele osób jeszcze przed wyjazdem stara się opanować język norweski dla początkujących, a już po przyjeździe decyduje się na dodatkowy kurs norweskiego online. To pozwala zauważalnie podnieść zarobki i uzyskać szerszy wybór ofert pracy. 

Praca w Norwegii a miesięczne koszty życia w Norwegii 

Łatwo jest zachłysnąć się informacjami na temat wysokości potencjalnych zarobków w Norwegii i zacząć przeliczać je na złotówki. Zanim jednak zaplanujesz wyjazd do pracy do Norwegii, pamiętaj, że koszty życia są tam stosunkowo wysokie, a właściwie — jedne z najwyższych w Europie. Dotyczy to zwłaszcza największych miast, jak Oslo, Bergen czy Stavanger.

Autorka bloga Kierunek Norwegia podaje, że na początku 2023 roku wynajem dwupokojowego mieszkania kosztował ją 13 500 NOK, rachunki za prąd wynosiły 550 NOK, a koszt zakupu jedzenia dla jednej osoby — ok. 4000 NOK. Zmotoryzowani muszą ponieść dodatkowo koszty paliwa, opłat za przejazdy autostradami, a także ubezpieczenia samochodu. Autorka płaciła za to łącznie ok. 5500 NOK. 

Zarobki w Norwegii — podsumowanie 

Zarobki w Norwegii zachęcają wiele osób do poszukiwania tam pracy. I choć języki skandynawskie uważane są za dość trudne, nie brakuje chętnych do nauki. Znacząco zwiększa to szanse na dobre warunki zatrudnienia. Osoby, które opanowały już podstawy, mogą zdecydować się na nasz kurs norweski dla zaawansowanych – komunikatywna znajomość języka otwiera już naprawdę duże możliwości na norweskim rynku pracy i pozwala zaaklimatyzować się w kraju, aktywnie uczestnicząc w jego życiu. Jeśli też myślisz o dłuższym pobycie w Norwegii, zapraszamy do naszej szkoły językowej. U nas przekonasz się, że nauka norweskiego może być nie tylko szybka, ale i przyjemna. 

Kategorie wpisów