Jak ćwiczyć fińską wymowę?

Zaczynasz się uczyć fińskiego i chcesz dowiedzieć się, jak ćwiczyć fińską wymowę? Uczyłaś/uczyłeś się już wcześniej na własną rękę, ale nadal nie wiesz, na co należy zwracać największą uwagę? Chcesz brzmieć jak prawdziwy Fin? W poniższym wpisie przedstawiamy kilka wskazówek, jak możesz to osiągnąć!

Pamiętaj, by nie wpaść w pułapkę.

Fińska wymowa teoretycznie nie powinna sprawiać trudności, ponieważ prawie wszystko czyta się tak, jak jest napisane. Teoretycznie – ponieważ wiele osób, słysząc to stwierdzenie, zapomina o charakterystycznej „melodii” języka fińskiego. Przede wszystkim – akcent w fińskim pada zawsze na pierwszą sylabę w wyrazie. Możesz wyćwiczyć nawyk akcentowania pierwszej sylaby, czytając różne słowa po fińsku i starając się zaakcentować ich początek. Akcent zdaniowy zawsze idzie w dół, o czym również należy pamiętać, bo osoby pochodzące z Polski często „wyśpiewują” niektóre części zdania.

Jak zadać pytanie po fińsku?

Kolejną rzeczą, do której trzeba przyzwyczaić się w fińskiej wymowie, jest to, że akcent w pytaniach zawsze idzie w dół, tak samo, jak akcent zdaniowy. Finowie często w ten sposób rozpoznają, że mają do czynienia z obcokrajowcem. Nawet osoby płynnie mówiące po fińsku zapominają czasami, że akcent w fińskich pytaniach nie wnosi się do góry. Wręcz przeciwnie – im bardziej nie jesteśmy czegoś pewni, tym bardziej schodzimy w dół. Zjawisko to jest przeciwieństwem tego, co zachodzi w języku polskim. Jest to jednak wyłącznie kwestia przyzwyczajenia. Posłuchaj np. w Internecie, jak Finowie zadają pytania i powtarzaj po nich na głos – na pewno z czasem wyrobisz prawidłowy nawyk.

Samogłoski przednie i tylne

W fińskim mamy do czynienia z samogłoskami przednimi (ä, ö, y), tylnymi (a, o, u) i neutralnymi (e, i). Zwróć uwagę na różnice pomiędzy samogłoskami przednimi i tylnymi. Posłuchaj, jak wypowiadają je Finowie. Wyobraź sobie, że, zgodnie z nazwą, samogłoski przednie wypowiadasz z przodu swojego aparatu mowy, a tylne – z tyłu. Warto pamiętać, że przy samogłoskach przednich język idzie do przodu, a przy wypowiadaniu samogłosek „ö” i „y” musimy dodatkowo zaokrąglić usta – ułożyć je w charakterystyczny „dzióbek”.

Zwróć uwagę na długość głoski.

Długość głoski w języku fińskim jest bardzo ważna. Potrafi zmienić znaczenie słowa (np. tuuli – wiatr, tuli – ogień). Dlatego lepiej pamiętać o tym, by wypowiadać ją wystarczająco długo. Poćwicz wypowiadanie par wyrazów, które różnią się od siebie jedynie długością głoski, ale mają inne znaczenie – pomoże Ci to zwracać uwagę na to zjawisko w codziennej mowie.

Dyftongi

Język fiński bardzo lubi dyftongi (czyli zbitki dwóch samogłosek). Poćwicz ich wypowiadanie: maito, peili, toivo, suihku, kyitä, joulu, auto, kielto, pöytä, kieli, työ.

K, p, t…

K, p oraz t to litery, które bardzo często możesz spotkać w języku fińskim, również podwojone – kk, pp oraz tt. Zwróć uwagę zwłaszcza na wymowę tych podwójnych. Postaraj się wyobrazić sobie te zbitki tak, jakby w środku dzieliła je krótka przerwa, po której następuje niewielki wybuch – np. słowo „kukka” (kwiat) wymówimy jako [ˈkukːɑ].

Nie przerażaj się!

Powyższe zasady to już praktycznie wszystko, o czym musisz pamiętać przy ćwiczeniu fińskiej wymowy. Fiński ma również bardzo mało wyjątków – po przyswojeniu podstawowych zasad wymowy nie będą zaskakiwać Cię nowe rzeczy.

Zapisz się na kurs w Mesterze!

Chcesz się przekonać, jak łatwy i logiczny może być język fiński oraz jak doskonalić i jak ćwiczyć fińską wymowę? Zapisz się na kurs – pomożemy!

Kategorie wpisów