Najciekawsze muzea w Norwegii

Powiemy to wprost nie każdy lubi zwiedzać muzea i nie każdy lubić musi, ale czasem jednak warto się przełamać. Norwegia wbrew pozorom ma pod tym względem wiele do zaoferowania. Oto najciekawsze muzea w Norwegii!

Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo

W momencie pisania tego wpisu to muzeum jest niestety zamknięte z powodu przebudowy. Ponowne otwarcie nastąpi w 2026 roku! Zdecydowanie warto czekać, a dlaczego? Jest to bowiem muzeum badawczym, które zarządza wspólnym skarbem narodowym Norwegii z epoki Wikingów dla obecnych i przyszłych pokoleń. W Muzeum Epoki Wikingów można zobaczyć między innymi trzy najlepiej zachowane statki wikingów na świecie i około 8000 innych obiektów z epoki Wikingów.

Muzeum łodzi wikingów
Muzeum Łodzi Wikingów, źródło: https://www.vikingtidsmuseet.no/

Muzeum Narciarstwa w Oslo

W Norwegii znajdzie się oczywiście coś dla fanów i fanek narciarstwa! W stolicy kraju tuż przy skoczni Holmenkollbakken znajduje się Muzeum Narciarstwa. Muzeum zostało otwarte w 1923 roku i jest najstarszym na świecie specjalistycznym muzeum narciarstwa. Dzięki niezapomnianej wystawie możesz tutaj przeżyć 4000 lat ekscytującej historii narciarstwa. Kolekcja Muzeum Narciarstwa składa się z ok. 2500 par nart.

Muzeum Narciarstwa
Muzeum Narciarstwa, źródło:https://digitaltmuseum.no/

Dom Edvarda Griega Troldhaugen w Bergen

To wyjątkowe muzeum norweskiego kompozytora, to w rzeczywistości jego dom z 1885 roku, w którym mieszkał wraz z żoną, Niną Grieg. Dom Griega stał się żywym muzeum z kawiarnią, sklepem z pamiątkami i salą koncertową. Budynek został zaprojektowany przez kuzyna Griega, architekta Schaka Bulla. Nazwa pochodzi od trold oznaczającego troll i haug od staronordyckiego słowa haugr oznaczającego wzgórze lub pagórek. W salonie willi stoi fortepian Steinway należący do Griega, który otrzymał jako srebrny prezent na rocznicę ślubu w 1892 roku. Obecnie instrument wydobywa z siebie dźwięk podczas prywatnych koncertów, specjalnych okazji i kameralnych koncertów. Z małej chaty kompozytora roztacza się widok na jezioro Nordås. Grieg uwiecznił nazwę swojego domu w jednym ze swoich utworów fortepianowych, Wedding Day at Troldhaugen, Opus 65, No. 6

Muzeum Edvarda Griega, źródło: https://www.visitnorway.fr/listings/le-mus%C3%A9e-dedvard-grieg-troldhaugen/42093/

Muzeum Kistefos w Jevnaker

Najbardziej charakterystyczny budynek muzeum Kistefos, „The Twist” (na zdjęciu niżej), to galeria sztuki zaprojektowana przez firmę architektoniczną Bjarke Ingels Group (BIG), która swoje drzwi otworzyła całkiem niedawno, w 2019 roku. Kistefos jedno z najciekawszych miejsc w Europie dla sztuki współczesnej. oferuje światowej klasy architekturę, historię przemysłu, wystawy sztuki i imponujący park rzeźb w malowniczym otoczeniu. W 2020 roku Kistefos zostało nazwane przez New York Times „obowiązkowym miejscem kulturalnym”.

Kistefos Muzeum
Kistefos Muzeum, źródło: https://www.norwaywithpal.com/

Muzeum Muncha w Oslo

Na datę założenia placówki muzealnej poświęconej twórczości norweskiego malarza przypada rok 1963. Nowa siedziba muzeum Muncha położona w centrum Oslo nad fiordem, w dzielnicy Bjørvika została otwarta w zeszłym roku. Ze względu na oryginalny kształt budynku, muzeum stało się charakterystycznym punktem orientacyjnym Oslo. W środku znajdziemy ok. 1100 obrazów, 4500 rysunków oraz 18 000 grafik, a także kilka rzeźb oraz zdjęcia i osobiste pamiątki, które artysta zapisał w testamencie stolicy Norwegii.

Muzeum Muncha, źródło: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/2140416,1,niezwykle-muzeum-edwarda-muncha-w-oslo-z-pandemia-w-tle.read

Materiały do nauki norweskiego znajdziesz także w poprzednich wpisach na blogu oraz na naszej fejsbukowej grupie Nauka norweskiego. Dołącz do niej już teraz!

Jesteśmy także na insta @mester_poznan oraz na YouTubie Mester Poznań i TikToku @mester_poznan

Kategorie wpisów