Norweskie słowa 2020 roku

Każdego roku Språkrådet (Rada Języka Norweskiego) publikuje listę 10 najnowszych słów i wyrażeń, a najbardziej popularne słowo zostaje ogłoszone słowem roku. Słowa są wyszukiwane przez specjalny program komputerowy, który znajduje nowe słowa pojawiające się w gazetach, artykułach. Rada Języka publikuje także formularz, w którym każdy może podać swoje propozycje.

Słowa i wyrażenia, które nie znalazły się na liście, ale również były popularne to „albuehilsen” (powitanie łokciem), „covid-19”, „hytteforbud” (zakaz wyjeżdżania do hytty), „pasient null” (pacjent zero) i „søringkarantene” (kwarantanna dla osób z południa Norwegii).

A teraz pora na ranking 10 słów 2020 roku:

Miejsce 10. – kohort

Kohort, czyli… kohorta. Niektórzy znają to słowo z książek historycznych lub z kreskówki Asterix i Obelix, ponieważ jest to określenie oddziału wojska w starożytnym Rzymie. Inni kojarzą go z socjologii jako termin określający większą grupę osób, które mają ważną wspólną cechę, na przykład rok urodzenia. W 2020 roku to słowo było używane w szczególnym znaczeniu epidemiologicznym. Dotyczyło stałych małych grup utworzonych w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji.

Miejsce 9. – koronerulling 

Koronerulling to nazwa własna serii koncertów transmitowanych w Internecie, które miały zapewnić ludziom rozrywkę i wesprzeć artystów w niepewnych czasach. Koncerty są nagrywane w Oslo bez udziału publiczności.

Miejsce 8. – sprite

Sprite to czasownik określający dokładne mycie rąk lub dezynfekowanie ich środkiem do dezyfekcji rąk – håndsprit.

Miejsce 7. – melaninrik 

Melaninrik dosłownie oznacza “bogaty w melaninę”. Określenie jest używane zamiast innych bardziej problematycznych słów opisujących osoby o ciemnej karnacji.

Miejsce 6. – flate ut kurven

Flate ut kurven – spłaszczanie krzywej. Koncepcja tego terminu polega na rozciągnięciu w czasie prognozowanej liczby nowych przypadków w celu zmniejszenia obciążenia systemu opieki zdrowotnej.

Miejsce 5. – nødlandslaget

Nødlandslaget, czyli drużyna awaryjna to humorystyczne określenie na nowy skład reprezentacji Norwegii w męskiej piłce nożnej. Awaryjna drużyna powstała gdy reprezentacja musiała w pośpiechu wycofać się z zaplanowanych meczów międzynarodowych, ponieważ jeden z zawodników został zarażony koronawirusem.

Miejsce 4. – lyshare

Lyshare (dosłownie święcący zając) to technologia pokazująca biegaczom, jak szybko muszą biec, aby osiągnąć określony czas na mecie. Termin jest oparty na dobrze znanej metaforze zająca, która jest używana w odniesieniu do tempomatów biegaczy.

Miejsce 3. – statsforvalter

Statsforvalter to neutralne płciowo określenie na stanowisko wojewody (fylkesmann). Słowo zostało ustanowione przez Ministerstwo Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Regionalnego. Zmiana tytułu zawodowego obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku.

Miejsce 2. – holde meteren

Holde meteren, czyli zasada jednego metra to nic innego jak zachowanie dystansu co najmniej 1 metra od innych ludzi, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Miejsce 1. – koronaen

Norweskie słowo roku 2020 to koronaen. W mowie potocznej określona forma słowa korona jest używana zarówno w odniesieniu do wirusa SARS-CoV-2, choroby Covid-19, kryzysu koronowego, jak i aktualnego czasu, w którym się obecnie znajdujemy. Powstały także wyrażenia takie jak: i koronaens tid (w czasie korony) czy under koronaen (podczas korony).

Lista najpopularniejszych słów ubiegłego roku bez wątpienia pokazuje, że język norweski dostosowuje się do ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Które słowo jest dla Was zaskoczeniem, a którego się spodziewaliście?

Wszystkie wpisy dotyczące języka norweskiego znajdziecie tutaj KLIK.

Kategorie wpisów