O tym jak Norwegowie postrzegają Polaków

Czy Polacy w Norwegii są dobrze odbierani i traktowani? W dzisiejszym poście o tym, jak Norwegowie postrzegają Polaków.

Norwegowie z reguły mają pozytywne zdanie na temat Polaków, szczególnie w kontekście ich zaangażowania i pracowitości. Jednym z kluczowych aspektów, który Norwegowie podkreślają, jest pracowitość Polaków. Polacy są znani z tego, że są sumienni, rzetelni i gotowi do ciężkiej pracy. W wielu branżach, takich jak budownictwo, przemysł spożywczy czy opieka zdrowotna, Polacy cieszą się dobrą reputacją jako solidni i kompetentni pracownicy. Norwegowie zauważają, że Polacy często podejmują się zadań, które inni mogą uważać za trudne lub mniej atrakcyjne, co dodatkowo buduje ich pozytywny wizerunek. Popularne jest również przekonanie, że Polacy pracują przede wszystkim w branży budowlanej.

Jednakże w ostatnich latach ukazała się książka autorstwa Ewy Sapieżyńskiej pod tytułem Jeg er ikke polakken din, czyli Nie jestem twoim Polakiem. Autorka opisuje w niej stereotypy dotyczące Polaków w Norwegii. Niestety można tam znaleźć dużo negatywnych historii o tym, jak Polacy są postrzegani w Norwegii. Często są nazywani alkoholikami, tanią, niewykwalifikowaną siłą roboczą lub po prostu budowlańcami. Nawet słowo polakk ma negatywne konotacje w języku norweskim. Według autorki,  nie oznacza ono tylko naszej narodowości, ale opisuje pracownika pochodzącego z Europy Wschodniej, który jest nisko opłacalny i tani.

Polacy są również określani jak konserwatywni i homofobiczni. W języku norweskim powstały również określenia takie jak polakkjobber, które oznacza typowo polskie zawody, takie jak stolarz czy murarz lub polske arbeidstimer oznaczające polskie godziny pracy, czyli najczęściej dłuższe dniówki.

Oczywiście to, jak Norwegowie postrzegają Polaków, zależy od konkretnej osoby. Niektórzy z nas mogą doświadczyć dyskryminacji ze strony Norwegów, podczas gdy inni mogą liczyć na dobre słowo i pomoc . Wszystko zależy od sytuacji i od ludzi, których spotkamy na naszej drodze.

A jakie są Twoje doświadczenia w kontakcie z Norwegami?

Po inne skandynawskie ciekawostki odsyłamy jak zawsze na naszego YouTube, Instagrama oraz TikToka.

Niedługo ruszają nasze kursy wakacyjne – to idealny czas byś się zapisał/a!

Kategorie wpisów