Zorza polarna w Norwegii: kiedy i gdzie podziwiać to cudowne zjawisko?

Widok zorzy polarnej w Norwegii jest jednym z najbardziej niezwykłych na Ziemi – wielobarwne połyski rozbłyskują na niebie i zapierają dech w piersiach. Jednak gdzie jest widoczna zorza polarna i kiedy można ją oglądać w Norwegii? Przeczytaj nasz blog i poznaj odpowiedzi na swoje pytania.

Kiedy Obserwować Zorzę Polarną w Norwegii?

Kiedy można zobaczyć zorze polarne w Norwegii? To pytanie zadaje sobie wielu miłośników Skandynawii. Są one zjawiskiem niezwykle porywającym, ale nie zawsze można je zauważyć. W celu obserwacji zorzy polarnej niezbędne są ciemne noce, więc najczęściej zjawisko to można dostrzec od września do marca. Natomiast szczyt sezonu zorzy polarnej przypada na zimę, od grudnia do lutego. Warto wybrać miesiące o małym zachmurzeniu.

Prawdą jest jednak, że trudno oczekiwać pojawienia się zorzy w Norwegii, kiedy tylko będziemy mieć trochę wolnego w pracy. Jest to zjawisko bardzo nieprzewidywalne. Warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Gdzie obserwować zorzę polarną w Norwegii?

Żeby obserwować zorzę polarną, najlepiej udać się w miejsce oddalone od świateł. Oczywiście obserwacja w centrum miasta również jest możliwa, jednak kolorowe niebo wygląda najlepiej w miejscach, gdzie jest ciemno – za miastem, na plaży czy w górach.

Czy zorza jest widoczna w całej Norwegii? Cóż, zdarza się, że jest ona widoczna nawet w północnej Polsce. W dużym uproszczeniu – tak, jest szansa, że zobaczysz ją z dowolnego miejsca w kraju. Pamiętaj jednak, że im dalej na północ, tym większe szanse. Główne miejsca obserwacji zorzy polarnej to Tromsø, Svalbard, Lofoty oraz fiordy Norwegii.

Tromsø: stolica zorzy polarnej

Tromsø, znaną też jako Stolicę Zorzy Polarnej, śmiało można zaliczyć do najlepszych miejsc na świecie do obserwacji zorzy polarnej. Znajduje się 350 kilometrów za kręgiem polarnym i cieszy się wyjątkowymi warunkami do obserwacji zorzy, którą można podziwiać nawet prosto z centrum miasta.

Svalbard: zorza polarna u źródeł

Svalbard to archipelag leżący na północy Norwegii, będący najdalej na północ wysuniętym miejscem zamieszkałym na świecie. Zorza polarna jest tutaj tak silna, że można ją obserwować nawet w ciągu dnia!

Jak przygotować się do obserwowania zorzy polarnej?

Jak już pisaliśmy, zorza polarna to  bardzo nieprzewidywalne zjawisko. Nie masz wiec niestety gwarancji, że zobaczysz ją w czasie pojedynczego wyjazdu. Polecamy więc nie skupiać się wyłącznie na polowaniu na zorze. Zimowa Norwegia ma przecież do zaoferowania znacznie więcej – psie zaprzęgi, jazdę na nartach biegówkach, kuligi po puszystym śniegu czy podziwianie zamarzniętych wodospadów. Nauka języka norweskiego pomoże Ci jeszcze lepiej poznać ten piękny kraj.

Jeśli jednak jesteś zdecydowany na oglądanie zorzy, warto przyjechać do Norwegii na trochę dłużej niż kilka dni i mieć sprawdzony środek transportu (zimą na skandynawskich drogach panują często trudne warunki). Zainstaluj na telefonie jedną z wielu aplikacji mobilnych do szukania zorzy i nie bój się jej „ścigać”, jeżdżąc po kraju.

Podsumowanie

Wielu podróżników wybiera się do Norwegii, kiedy zorza polarna jest najbardziej widoczna – od września do marca. Warto obserwować to zjawisko w ciemne i bezchmurne noce z dala od centrów miast. W czasie wyjazdu do tego pięknego kraju warto także poznać jego niesamowitą kulturę. Pierwszym krokiem może być nauczenie się języka. Pomoże Ci w tym nasza szkoła języków skandynawskich online. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Kategorie wpisów