10 najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Danii

Dania to mały kraj, ale może dla turysty to dobrze – oznacza to bowiem, że miejsca warte odwiedzenia zawsze będą czyhać gdzieś w pobliżu. Poniżej przedstawiamy dziesięć takich miejsc:

1. Kopenhaga – jedno z najpiękniejszych miast na świecie.

A jeśli autorowi Michałowi wolno przełamać czwartą ścianę i wyrazić opinię w jego własnym imieniu, to Kopenhaga jest w sumie najpiękniejszym miastem ze wszystkich. Sama Kopenhaga mogłaby zapełnić listę dziesięciu najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Danii, a i tak później można by było mówić o niedosycie. Myślę jednak, że rozsądnym będzie w tym wpisie zaprezentować miejsca z całej Danii, dlatego na Kopenhadze skupimy się tylko w tym podpunkcie😉.

Kopenhaga jest wyjątkowa na wszelkie możliwe sposoby i oferuje wspaniałe przeżycia na wielu płaszczyznach.

Kwitnie tu kultura oraz sztuka. Od ilości rzeźb w Glyptotece może nas zaboleć głowa. To samo tyczy się Państwowego Muzeum Sztuki i obecnym tam ogromnym zbiorze różnorodnych obrazów. Sztuką uliczną uraczy nas za to Christiania. A do tego jeszcze mamy takie miejsca jak Muzeum Designu, Kunsthal Charlottenborg czy Nikolaj Kunsthal.

Architektonicznie spotyka się tu tradycyjne z nowoczesnym – i to zawsze na najwyższym poziomie. Oprócz konkretnych budynków, takich jak Biblioteka Królewska – zwana też Czarnym Diamentem, Opera Narodowa, Kościół Najświętszego Zbawiciela albo Amager Bakke, możemy odwiedzić również Duńskie Centrum Architektury.

Historyczne zabytki nie pozwolą nam zapomnieć o tym, że to tutaj właśnie bije serce Danii. Godnymi zobaczenia są na pewno zamki: Amalienborg, Rosenborg wraz z Kongens Have, Frederiksberg Slot czy Christiansborg. Do tego jest Rådhuspladsen oraz Duńskie Muzeum Narodowe. Było również Børsen, czyli historyczny budynek giełdy – no właśnie… było, gdyż niedawno spłonęło, ale pewnie kiedyś zostanie odbudowane.

Do tego morska woda, przecinające centrum kanały i wszechobecne parki dadzą nam westchnienie od gwaru wielkiego miasta. A jeśli chodzi o rozrywkę i życie nocne, to Kopenhaga też na pewno nas nie znudzi – nie zapominajmy choćby o znajdujących się tam dwóch parkach rozrywki, czyli o Tivoli i Bakken.

A jeśli wybierasz się w celach turystycznych do Kopenhagi, to bardzo dobrym pomysłem jest zakup Karty Kopenhaskiej, która znacznie ułatwi wstęp do różnych miejsc turystycznych oraz poruszanie się po mieście.

2. Kronborg

Zamek, który znajduje się w miejscowości Helsingør… albo w twoim mieszkaniu, jeśli przyszło ci kiedyś kupić ręcznik lub pościel w Jysku i nie odciąłeś jeszcze metki. Miejsce to wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród podziemnych labiryntów tegoż zamku można odnaleźć potężny monument czuwającego Ogiera Duńczyka. Zamek wiąże się z jeszcze inną legendarną postacią, a mianowicie z samym Hamletem, bo to właśnie w Kronborgu działa się akcja słynnego dramatu Szekspira.

3. Stevns Klint i Møns Klint

Klify to chyba najśliczniejsza rzecz jaką może zaoferować zelandzka natura. Na południe od Kopenhagi leżą dwa bardzo popularne wśród turystów klify. Pierwszym z nich jest Stevns Klint, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO z bardzo interesującego powodu. Warstwy tego klifu wyznaczają granicę między kredą a paleogenem, a co jeszcze ciekawsze ów klif składa się z popiołu z czasu, kiedy na Ziemię spadł meteoryt i zabił dinozaury. Na samym brzegu Stevns Klint znajduje się również niewielki kościół – Højerup Gamle Kirke.

Tak nietypowej przeszłości nie posiada Møns Klint, co nie znaczy, że nie jest godny odwiedzenia, gdyż klif oraz morze o niego uderzające są niezwykle urokliwe.

4. Kamienie runiczne z Jelling

Z Zelandii przenieśmy się do Jutlandii, bo tam też jest co zwiedzać. Kamienie runiczne z Jelling to gratka dla tych, którzy interesują się historią. Można powiedzieć, że od tych kamieni zaczęła się Dania. Na pierwszym, mniejszym kamieniu, runami wyryto słowa na cześć żony ówczesnego króla, Gorma Starego. Na drugim kamieniu, syn Gorma Starego, Harald Sinozęby wyrył słowa, które potwierdzają chrzest Danii.

5. Skagen

To najbardziej wysunięte na północ miasto Danii. Duńczycy bardzo często wybierają to miejsce na swoją podróż wakacyjną. Turystów do Skagen może przyciągnąć malownicza oraz sielankowa natura, liczne miejsca do campingu oraz plażowania, a także możliwość ujrzenia niecodziennego widoku jakim jest spotkanie się dwóch cieśnin w jednym miejscu – cieśnin Kattegat i Skagerrak.

O malowniczości Skagen niech najlepiej powie nam fakt, że swego czasu, tj. pod koniec XIX w., wspólnie mieszkało tam parunastu wybitnych skandynawskich malarzy – zwani oni byli malarzami ze Skagen.

6. Legoland

Park rozrywki, którego tematyka jest chyba oczywista. Ciężko powiedzieć, kto tam bardziej oszaleje – twoje dziecko czy ty. Można tam m.in. zobaczyć miasteczko stworzone z klocków LEGO, przejechać się na kolejkach górskich czy odwiedzić różne obszary tematyczne, np. Krainę Piratów albo Królestwo Rycerzy. Legoland mieści się w Billund, czyli w miejscowości, która posiada bezpośrednie połączenia lotnicze z polskimi miastami.

7. Muzeum Hansa Christiana Andersena w Odense

Muzeum poświęcone osobie, którą pokochała nie tylko cała Dania, ale cały świat. To właśnie w stolicy Fionii, miejscu urodzenia H.C. Andersena, znajduje się muzeum najpopularniejszego ze wszystkich duńskich pisarzy. W jego skład wchodzi m.in. dom, w którym mały Janek wyszedł na świat oraz dom, w którym trochę większy Janek się wychowywał.

8. Den Gamle By

Prawdopodobnie jeden z najfajniejszych skansenów, jaki ci przyjdzie zobaczyć. Den Gamle By to ogromny kompleks mieszczący się w Århus. W jego skład wchodzą liczne budynki, pochodzące z najróżniejszych okresów historycznych. Do praktycznie każdego z takich budynków da się wejść. Ponadto wszystkie z nich posiadają trochę inną tematykę – zatem oprócz typowych domów chłopskich i szlacheckich z minionych wieków, będziemy mogli zobaczyć rozmaite miejsca z okresu XX w. np.: warsztaty samochodowe, wszelakie sklepy spożywcze, księgarnię, sklep fotograficzny, bar, pokój hippisowskiego młodzieńca… można by jeszcze dłuuugo wymieniać.

Pewnym jest, że planując wycieczkę do Den Gamle By, musisz się nastawić na to, że spędzisz tam cały dzień (bardzo fajny dzień).

9. Louisiana

Wracamy w okolice Kopenhagi, gdyż około 40 km od stolicy mieści się niebyle jakie muzeum sztuki współczesnej. Wystawiane są w nim obrazy oraz rzeźby największych artystów naszych czasów. W Louisianie będziemy mieć okazje ujrzeć dzieła m.in. Pabla Picassa, Andy’ego Warhola czy słynnego duńskiego rzeźbiarza Asgera Jorna.

10. Bornholm

Malutka wyspa na środku Morza Bałtyckiego, której w sumie geograficznie jest bliżej do Polski aniżeli do Danii. Dużym atutem na pewno jest także to, że na Bornholm można się dostać rejsem z Polski. Zdecydowanie pierwszym powodem, dla którego ludzie wybierają się na Bornholm, są plaże. Dodatkowo Bornholm jest świetnym miejscem do pieszych lub rowerowych wędrówek. Wartym odwiedzenia będzie również zamek oraz fortyfikacje Hammershus na północnym krańcu wyspy.

Wartymi odwiedzenia są na pewno mesterowe media społecznościowe oraz lektorzy języków skandynawskich podczas kursów indywidualnych i grupowych. Zapraszamy serdecznie!

Kategorie wpisów