5 ciekawostek o Danii

Hejsa! W dzisiejszym poście zebrałam dla Was 5 ciekawostek o Danii. Zapraszam do lektury!

  1. Duńska flaga jest najstarsza na świecie

Pierwsze wzmianki o fladze Danii w takiej formie, jaką znamy dziś pochodzą z 1219 roku. Czyni to ją najstarszą flagą państwową, będącą wciąż w użyciu.

2. Będąc w Danii zawsze jesteś nad morzem

Nieważne w jakim miejscu w Danii się znajdujesz, twoja odległość od brzegu nigdy nie przekroczy 50 kilometrów. Oznacza to, że gdy tylko zamarzy Ci się spacer po plaży, możesz się na niej znaleźć w mniej niż godzinę.

3. Duńczycy solą lukrecję

Możliwe, że uwielbienie Duńczyków do lukrecji obiło Ci się o uszy, ale czy słyszałeś o lukrecji słonej (duń. saltlakrids)? Można ją spotkać niemal w każdym sklepie, a przez wielu mieszkańców Danii uważana jest za przysmak.

4. Stany Zjednoczone chciały odkupić od Danii Grenlandię

Kontrowersyjny pomysł kupna Grenlandii przez Stany Zjednoczone pojawił się dość niedawno. W 2019 roku prezydent Donald Trump na poważnie rozważał kupno największej wyspy świata – spotkało się to z negatywną reakcją ze strony duńskiej i grenlandzkiej.

5. Każde nowonarodzone dziecko w Danii musi otrzymać imię z listy

W Danii istnieje lista obejmująca ok. 40 000 imion, które można legalnie nadać dziecku. Prawo to zostało ustanowione, by chronić dzieci przed niekoniecznie fortunnymi pomysłami ich rodziców. Można jednak ubiegać się o zaakceptowanie imienia, które nie znajduje się na liście, składając specjalny wniosek

To już wszystkie 5 ciekawostek o Danii. Więcej o duńskiej kulturze, słownictwie i gramatyce znajdziesz także na naszej grupie na facebooku. Zapraszam również na naszego instagrama.

Ile kosztuje życie w Danii? Czy warto planować wyjazd do pracy do Danii? Odpowiedzi znajdziesz na europa.jobs.

Kategorie wpisów