5 ciekawostek o Norwegii

Dziś wyjątkowo nie będzie o języku norweskim, lecz o samej Norwegii, a dokładniej o różnych faktach na jej temat. Oto 5 ciekawostek o Norwegii, których mogliście nie słyszeć wcześniej.

  1. W Norwegii jest ograniczony dostęp do alkoholu

Co to właściwie oznacza? Otóż w Norwegii alkohol wysokoprocentowy (tj. więcej niż 4,75%) można kupić jedynie w Vinmonopolet (specjalny sklep sprzedający napoje alkoholowe). Natomiast w zwykłych supermarketach znajdziemy jedynie piwo, którego zakup możliwy jest od poniedziałku do piątku do godziny 20, zaś w soboty do 18.

  1. Boks był nielegalny

I to wcale nie tak dawno temu, bowiem dopiero w 2014 roku, czyli 7 lat temu boks w Norwegii przestał być nielegalny. Według norweskiego prawa za uprawianie boksu w Norwegii można było nawet trafić do więzienia! Norwegia jako ostatni kraj w Europie zalegalizowała uprawianie profesjonalnego boksu na terenie kraju. 

  1. Do Norwegii nie wolno wwozić ziemniaków

Zakaz importu ziemniaków wprowadzono z powodu zarazy atakującej ich korzenie.

  1. Norwegia dwukrotnie próbowała wstąpić do Unii Europejskiej

W Norwegii dwukrotnie zostało przeprowadzone referendum dotyczące przystąpienia do Unii Europejskiej – w 1972 oraz 1994 roku. Podczas pierwszego głosowania stosunek głosów za wejściem do Unii wynosił 46,5% głosów na tak, do 53,5% głosów na nie. Z kolei podczas ostatniego referendum różnica była znacznie mniejsza, bowiem 47,8% mieszkańców zagłosowało na tak, podczas gdy 52,2% Norwegów nadal było przeciwko. 

  1. W Norwegii obowiązuje jawność podatkowa

Oznacza to, że dochody każdej osoby są upublicznione, więc każdy może sprawdzić kto ile zarabia. Jest to norweskie rozwiązanie przeciwko oszustwom podatkowym. 

Które z powyższych ciekawostek znaliście wcześniej? A może dopisalibyście coś do tej listy? Dajcie znać w komentarzu!

🔘 Chcesz uczyć się norweskiego pod okiem lektora bądź lektorki? Zapisz się na kurs! Kliknij tutaj: zajęcia online lub tutaj zajęcia stacjonarne.
🔘 Więcej materiałów do nauki znajdziesz na naszej fejsbukowej grupie
Nauka norweskiego. Dołącz do niej już teraz!
🔘 Jesteśmy także na insta:
@mester_poznan

Kategorie wpisów