5 miejsc, które warto zobaczyć w Norwegii

Dziś odkładamy książki do nauki norweskiego na bok i przenosimy się do Norwegii, ponieważ w poniższym wpisie znajdziesz subiektywny ranking 5 miejsc, które warto zobaczyć w Norwegii. Kolejność miejsc jest przypadkowa🙂

 1. Preikestolen to klif o wysokości 604 m położony nad fiordem Lysefjorden w południowo-zachodniej Norwegii. Jest to z pewnością jedna z największych atrakcji turystycznych na północy. Na sam szczyt wiedzie droga o długości 3,8 km a piesza wycieczka zajmuje ok. 3-4 godziny w obie strony.


 2. Lofoty (nor. Lofoten) archipelag na Morzu Norweskim, który leży na północno-zachodnim wybrzeżu Norwegii, rozciąga się na aż 112 kilometrów i obejmuje kilka wysp, których łączna powierzchnia wynosi 1227 km². Największe z nich to: Austvågøy, Vestvågøy, Moskenesøya, Flakstadøya i Gimsøya. Wyspy te połączone są między sobą mostami oraz podmorskim tunelem. Na Lofotach znajdziesz dosłownie wszystko: od plaż po góry i doliny oraz urocze małe rybackie miasteczka a zimą można tam spotkać nawet zorzę!

   

 3. Jostedal (nor. Jostedalsbreen) to największy lodowiec w kontynentalnej Europie. Znajduje się w południowo-zachodniej części Norwegii, a jego powierzchnia wynosi 487 km². Ramiona lodowca tworzą wiele dolin i jest ich aż ponad 50. Niestety z powodu topnienia lodowca istnieje niebezpieczeństwo oderwania się części lodowca, dlatego w niektórych jego językach zabroniono wspinaczki lodowej. Ale oczywiście w dalszym ciągu lodowiec można podziwiać z bezpiecznej odległości.

   

 4. Kjeragbolten należy do jednych z najbardziej popularnych atrakcji Norwegii. Jest to zaklinowany pomiędzy dwiema skałami głaz o objętości 5 m³ położony nad Lysefjorden naprzeciwko wspomnianego wcześniej Preikestolen. Kamień wisi na poziomie 984 m n.p.m a pod nim jest znajduje się przepaść.

   

 5. Verdens Ende, czyli norweski Koniec Świata to najbardziej wysunięty na południe punkt wyspy Tjøme położonej w okręgu Vestfold. Oprócz wzniesionej na krańcu świata repliki dźwigowej latarnii morskiej, znajdują się tam również plaże, ogromne skały oraz molo.

Lista 5 miejsc, które warto zobaczyć w Norwegii dobiega końca, więc teraz nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Ci udanej podróży!

⚫ Więcej materiałów do nauki znajdziesz na naszej fejsbukowej grupie Nauka norweskiego. Dołącz do niej już teraz! Pozostałe wpisy z bloga znajdziesz tutaj: Blog.
⚫ Jesteśmy także na insta:
@mester_poznan
⚫ Masz swoje propozycje odnośnie tematów lub inne pytania? Pisz śmiało na naszego maila kontakt@mester.pl

Ile kosztuje życie w Norwegii? Zobacz zestawienie najważniejszych kosztów, które prawdopodobnie nie ominą większości emigrantów rozpoczynających swoją przygodę w Norwegii.

Kategorie wpisów