5 miejsc, które warto zobaczyć w Szwecji

Najczęściej na blogu piszemy o językach skandynawskich, ale warto czasem zrobić sobie przerwę od nauki, dlatego dzisiaj temat trochę luźniejszy 🙂 I związany z tym, o czym ostatnio opowiadaliśmy na mesterowym Insta: https://www.instagram.com/mester_poznan/, czyli z podróżami, bo przed Wami 5 miejsc, które warto zobaczyć w Szwecji. Oczywiście to tylko kilka przykładów, ale myślę, że naprawdę są warte uwagi!

Drottningholms slott

Na początek miejsce położone w pobliżu Sztokholmu, na wyspie na jeziorze Mälaren. Jest to pałac będący siedzibą rodziny królewskiej, ale jego większa część jest dostępna dla zwiedzających. Można więc w pięknych okolicznościach przyrody podejrzeć, jak żyje się królewskiej rodzinie, a przy okazji odwiedzić ogrody czy Muzeum Teatralne i Pawilon Chiński.


Öresundsbron

Znany pewnie większości z Was za sprawą głośnego serialu „Most nad Sundem” (szw. „Bron”) – na pewno ciekawe będzie samo zobaczenie na żywo miejsc znanych z małego ekranu. Sam most to imponująca, aż 8-kilometrowa konstrukcja prowadząca ze szwedzkiego Malmö do Kopenhagi. Można więc zobaczyć dwa miasta w dwóch różnych krajach, nie jadąc więcej niż kilka kilometrów 🙂


Götakanal

Często określany jako największe szwedzkie osiągnięcie inżynieryjne. Ten długi na 190 km kanał miał od XIX wieku duże znaczenie dla handlu, a dzisiaj jest on przede wszystkim jednym z popularniejszych miejsc wypoczynkowych w Szwecji. Jeśli macie ochotę na kilkudniowy rejs promem, podczas którego będziecie mieli okazję zobaczyć sporo południowej Szwecji, to jest to na pewno dobry wybór!


Sigtuna

Miejsce ciekawe szczególnie dla miłośników historii, bo jest to jedno z pierwszych szwedzkich miast – założone zostało już ok. 980 roku przez Eryka Zwycięskiego. Znajdziecie tam liczne zabytki, stare kościoły czy kamienie runiczne.

Icehotell, Jukkasjärvi

Na koniec coś chyba najbardziej „egzotycznego”, chociaż niestety za takie atrakcje trzeba niemało zapłacić. Jest to położony w pobliżu Kiruny hotel zrobiony całkowicie z lodu. Pobyt w nim jest świetną okazją do zobaczenia piękna północnej Szwecji, można nawet trafić na zorzę polarną! Oprócz tego można na przykład wybrać się na przejażdżkę psim zaprzęgiem czy popatrzeć na jedną z wystaw rzeźb – zrobionych z lodu oczywiście.


Ostatnio na grupie „Nauka szwedzkiego” na Facebooku pytałem się o Wasze ulubione miejsca w Szwecji – jeśli Was to ciekawi, wpadajcie tutaj.

Do przyszłego tygodnia!
Szymon

Kategorie wpisów