6 czerwca – Święto Narodowe Szwecji

6 czerwca – Święto Narodowe Szwecji, czyli Sveriges nationaldag, świeżo za nami. Warto przy tej okazji wiedzieć, jakie ten dzień ma korzenie i co znaczy dla Szwedów. Więcej o tym w dzisiejszym poście!

Dlaczego Szwedzi świętują właśnie 6 czerwca?

Po pierwsze, upamiętniają to, że w 1523 roku wyszli z rządzonej przez Duńczyków Unii Kalmarskiej oraz koronowali Gustawa Wazę na króla. Od tego momentu możemy więc mówić o niezależności i początku Szwecji, jaką znamy dzisiaj.

6 czerwca jest również dniem, w którym w 1809 roku przegłosowano nową konstytucję. Był to znaczący krok w rozwoju demokracji i praw obywatelskich w Szwecji. Konstytucja ta ustaliła zasady równowagi władzy i wprowadziła system monarchii konstytucyjnej.

Dzisiaj 6 czerwca to tzw. röd dagczerwony dzień, czyli po prostu dzień wolny od pracy. W całej Szwecji odbywają się różnorodne uroczystości, festiwale, koncerty i parady.

Od kiedy Szwedzi świętują 6 czerwca?

Jest to relatywnie nowe święto – w 1983 roku dzień ten otrzymał status święta państwowego, a początkowo był znany jako dzień flagi. Dopiero w 2005 roku stał się dniem wolnym od pracy i wtedy rozpoczęto jego świętowanie w takiej formie, w jakiej znamy je dzisiaj.

Jeśli chcesz po szwedzku posłuchać więcej o tym, jak wygląda świętowanie w Szwecji, a także gdzie święta narodowe mają najczęściej swoje początki, możesz to zrobić np. tutaj.

To już chyba najważniejsze rzeczy o tym, jak 6 czerwca – Święto Narodowe Szwecji wygląda!

Na koniec tradycyjnie zapraszamy na nasze pozostałe social media – Instagrama, Youtuba czy Facebooka – po więcej kulturowo-językowych ciekawostek.

Przypominamy też, że już za moment startuje intensywny kurs wakacyjny!

Kategorie wpisów