Boże Narodzenie w Norwegii

Boże Narodzenie w Norwegii

Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w Norwegii i czym się różnią od tych w Polsce?

Norwegowie rozpoczynają Święta już 23 grudnia obchodząc lille julaften (dosł. mała wigilia), czyli dzień, w którym ubierana jest juletre (choinka), przygotowywane są świąteczne potrawy oraz robi się świąteczne porządki. Bożonarodzeniową tradycją w wielu domach jest wspólne budowanie pepperkakehus (piernikowy domek).

W Norwegii jest także zwyczaj organizowania julebord (dosł. świąteczny stół). Najczęściej jest to wigilia firmowa, ale może to być również świąteczne spotkanie w przedszkolu, szkole lub z przyjaciółmi. Sezon na julebord rozpoczyna się już w listopadzie.

Podczas julaften, czyli wigilii spożywane jest mięso, co jest sporą różnicą w porównaniu do polskiej kolacji. Do najbardziej popularnych potraw należy między innymi pinnekjøtt (suszone lub wędzone żeberka baranie) oraz lutefisk (ryba z ługu). Tradycyjnym napojem dorosłych jest juleøl (świąteczne piwo) natomiast dzieci piją bezalkoholowy julebrus , czyli czerwoną oranżadę. Kolejną różnicą jest brak opłatka, tradycji dwunastu potraw i wypatrywania pierwszej gwiazdki. Po wigilii Norwegowie śpiewają julesanger (kolędy) i otwierają julegaver (prezenty świąteczne), które przynosi Julenissen (Święty Mikołaj).

Første og andre/annen juledag (pierwszy i drugi dzień świąt) wygląda praktycznie tak jak w Polsce. Jest to czas spędzany w gronie rodziny i przyjaciół. Romjul to okres między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, który trwa od 27 grudnia do 31 grudnia włącznie.

Poniżej zebrałam dla Was najpopularniejsze wyrażenia oraz słowa związane z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia w Norwegii oraz Polsce.

Polecane wpisy

Nie wiem jak wy, ale ja myślami jestem już na urlopie, co zresztą zauważyć można na dzisiejszych grafikach. Lato to dla mnie najpiękniejsza pora roku, również ze względu na sommerferie, czyl

Szwedzi oczywiście kochają naturę, a skoro natura, to i zwierzęta. Dlatego dzisiaj szwedzkie zoo, czyli słówka z tym związane!

Kategorie wpisów