Boże Narodzenie w Szwecji

Boże Narodzenie w Szwecji

Przygotowania do Świąt rozpoczynają się w Szwecji już z początkiem grudnia, kiedy to Szwedzi całym rodzinami zaczynają dekorować domy, pieką pierniczki (pepparkakor) i bułeczki z szafranem (lussebullar).

13 grudnia obchodzony jest dzień Świętej Łucji (Luciadagen). Świętowanie zaczyna się już rano. Najstarsza córka, ubrana w białą suknię, z nałożoną na głowie koroną ze świecami budzi swoich rodziców pieśnią Sankta Lucia i przynosi im kawę oraz bułeczki. W całej Szwecji, zarówno w kościołach, na ulicach miast, a nawet i w miejscach pracy i przedszkolach organizowane są pochody na cześć świętej Łucji. Organizuje się także świąteczne spotkania, podczas których Szwedzi jedzą bułeczki, pierniczki, piją kawę i oczywiście śpiewają.

Wigilia Bożego Narodzenia jest najważniejszym punktem szwedzkiej tradycji świątecznej. Ciekawym zwyczajem jest coroczny seans Kaczora Donalda (Kalle Anka) odbywający się o trzeciej po południu. Podczas wigilijnej uczty zajada się przeróżne potrawy min. świąteczną szynkę (en julskinka), a także ryby takie jak łosoś (en lax) czy śledź (en sill). Po jedzeniu oczywiście jest czas na śpiewanie kolęd (julsånger), taniec wokół choinki oraz prezenty. W Szwecji prezenty (julklappar) przynosi Jultomten. Pierwszy i drugi dzień świąt to czas spędzony w gronie rodziny i przyjaciół.

A teraz świąteczne słownictwo:

en julafton – Wigilia
juldagen – Boże Narodzenie
annandag jul/annandagen – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia
Jultomten – Święty Mikołaj
en julmat – świąteczne jedzenie
en julsång – kolęda
en julklapp – prezent świąteczny
en julgran – choinka
en julskinka – świąteczna szynka
en fiskrätt – potrawa rybna
en inlagd sill – marynowany śledź
pepparkakor – pierniczki
en glögg – grzane wino
en midnattsmässa – pasterka
den första stjärnan – pierwsza gwiazdka
Kalle Anka – Kaczor Donald
Luciadagen – Dzień Świętej Łucji (13.12)
lussebullar – bułeczki z szafranem
att sjunga julsånger – śpiewać kolędy
att skicka julkort – wysyłać kartki świąteczne
att packa julklappar – pakować prezenty
att öppna julklappar – otwierać prezenty
God jul! – Wesołych Świąt

Kategorie wpisów