Co zjeść w Danii?

Lepiej nie być głodnym podczas czytania tego posta! Dowiesz się z niego, co zjeść w Danii, więc przygotuj się na prawdziwą podróż kulinarną 😊. W drogę!

Smørrebrød

To duńskie „otwarte” kanapki, które można jeść nawet na obiad jako danie główne. Podawane zazwyczaj na chlebie żytnim (rugbrød) z dodatkami takimi jak ser, ryba, mięso, pasztet lub kiełbasa. Kanapki mogą być naprawdę wysokie, w zależności od ilości składników. Najlepsi kucharze potrafią zrobić z nich prawdziwą sztukę. Istnieją również określone zasady, z jakimi składnikami można przyrządzić kanapkę na białym chlebie, a z jakimi na ciemnym. Jedną z osób, dzięki którym duński smørrebrød stał się znany na całym świecie, był handlarz winem i restaurator Oskar Davidsen. Zasłynął z menu smørrebrød o długości 140 cm i aż 190 smakach.

Hot-dogi z pølsevogne

Nie są to jednak zwykłe hot dogi, jakie znamy z ulicznych straganów. W Danii podają je w eleganckich wersjach, z dodatkami takimi jak marynowane ogórki, cebula, chrzan i specjalne sosy. To szybki przysmak, który podbija serce miłośników fast foodu, oferując jednocześnie lokalny smak.

Stegt flæsk med persillesovs

Nie można zapomnieć o smakowitym danym głównym, jakim jest smażony boczek z sosem pietruszkowym podawany z ziemniakami. W 2014 roku stegt flæsk med persillesovs wygrał plebiscyt na danie narodowe w Danii, zdobywając tym samym 44% głosów.

Æbleskiver

Jeśli jesteś miłośnikiem słodkości, koniecznie spróbuj æbleskiver. To małe placuszki, podawane z cukrem pudrem i dżemem. Mogą przypominać nam nasze racuchy 😋. Tradycyjnie w okresie bożonarodzeniowym Duńczycy organizują spotkania właśnie na æbleskiver.

Wienebrød

Ciasto wykonane z tłustego, rozwałkowanego ciasta drożdżowego, zwykle wypełnione kwaśną śmietaną lub kremem do ciast i udekorowane lukrem lub cukrem. Ciastka duńskie występują w różnych kształtach i rozmiarach. Najpopularniejsze są małe porcje ciasta, takie jak ślimaki, bułeczki czekoladowe, rogi, grzebienie i spandauere, a także większe kawałki, takie jak wieńce, batony i precle. Wienebrød uważa się dziś za tradycyjne duńskie wypieki, ale pierwotnie były grubszą duńską wersją ciasta Kipfel z Wiednia. Pierwsza duńska licencja na wypiek wiedeńskich wypieków została przyznana w latach czterdziestych XIX wieku.

Po przeczytaniu takiego wpisu zdecydowanie przyszła pora na coś do jedzenia! Teraz już wiesz, co zjeść podczas następnej wizyty w Danii. U mnie zdecydowanie pojawiła się ochota na duńskie desery 😋

Po więcej polecajek wpadaj na naszego Insta i TikToka 😊

Tradycyjnie zapraszamy też oczywiście na nasze kursy − nowy semestr startuje już niedługo!

Kategorie wpisów