Co warto zobaczyć w Sztokholmie?

Co warto zobaczyć w Sztokholmie? Z lektury dzisiejszego posta dowiesz się, jakie miejsca w tym pięknym mieście zdecydowanie warto sprawdzić!

Stare Miasto (Gamla Stan):

Gamla Stan to serce Sztokholmu, pełne urokliwych uliczek, kolorowych kamienic i historycznych zabytków. Spacerując po brukowanych uliczkach, możesz poczuć atmosferę średniowiecznej Szwecji.

Vasamuseet

Najpopularniejsze muzeum Sztokholmu, w którym podziwiać można odrestaurowany królewski okręt Vasa. Jego widok naprawdę robi wrażenie, a przy okazji stoi za nim bardzo ciekawa historia – statek powstał w XVII w. na zlecenie króla Gustawa Adolfa i miał stanowić perłę szwedzkiej floty. W 1628 roku wysłano go na próbny rejs, gdzie, obserwowany przez tysiące ludzi… zatonął niecałą milę od brzegu. W XX wieku udało się go wydobyć oraz odrestaurować, a dziś możemy podziwiać go właśnie w Vasamuseet w Sztokholmie.

Muzeum ABBA

Dla miłośników muzyki nie może zabraknąć wizyty w muzeum poświęconym jednej z najbardziej ikonicznych grup popowych wszech czasów – ABBA. Znajdziesz tu interaktywne wystawy, oryginalne stroje oraz możliwość poczucia się jak prawdziwa gwiazda.

Skansen

Skansen to plenerowe muzeum etnograficzne, prezentujące życie i architekturę Szwecji od XVIII do XX wieku. Możesz tu zobaczyć autentyczne drewniane domy czy warsztaty rzemieślnicze, czy też poobserwować pracowników Skansenu demonstrujących, jak dawniej wykonywano rozmaite prace.

Djurgården

To jedna z wysp Sztokholmu, pełna zieleni i parków. Idealne miejsce na spacery, pikniki i relaks. Oprócz tego, znajdziesz tu wiele innych atrakcji, takich jak rozrywkowy park Gröna Lund czy rozległe ogrody Rosendals Trädgård.

Nationalmuseum

Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, koniecznie odwiedź to muzeum. Znajdziesz tu imponującą kolekcję szwedzkich i międzynarodowych dzieł sztuki, obejmującą różne epoki i style.

Tunnelbana – sztokholmski metro

Niecodzienną atrakcją Sztokholmu jest również jego metro. Wiele stacji zostało ozdobionych unikalnymi instalacjami artystycznymi, co sprawia, że podróżowanie po sieci metra staje się prawdziwą podróżą po sztuce współczesnej.

Mamy nadzieję, że teraz już nie będziesz musieć się zastanawiać „co warto zobaczyć w Sztokholmie?” – teraz pozostaje tylko zarezerwowanie biletu na prom czy samolot i wybranie się w podróż!

Tradycyjnie też zapraszamy na nasze pozostałe social media – Youtuba, Instagrama czy Facebooka.

A przede wszystkim zapraszamy do nas na kurs!

Kategorie wpisów