Duńska literatura – najważniejsze dzieła i autorzy

Czas na postanowienia noworoczne! Jeśli zamierasz nadrobić zaległości w czytaniu książek, koniecznie przeczytaj ten wpis 😊. Tematem jest duńska literatura – najważniejsze dzieła i autorzy.

Hans Christian Andersen

Niemal każdy z nas zna baśnie Andersena, więc przypomnijmy sobie kilka z nich. Najsłynniejsze tytuły takie jak: „Brzydkie kaczątko”, „Mała syrenka”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, czy też „Dziewczynka z zapałkami” oraz inne utwory zawierają w sobie morał i uniwersalne przesłanie. Baśnie Andersena są znane na całym świecie, dlatego że mogą być czytane zarówno przez dorosłych jak i przez dzieci. Dodatkowo każdy może je interpretować w inny sposób.

Henrik Pontoppidan

Jeden z trzech zdobywców Literackiej Nagrody Nobla w Danii (zdobyli ją także Karl Gjellerup oraz Johannes V. Jensen). Otrzymał ją w 1917 roku za autentyczne przedstawienie ludzkich losów i różnic klasowych w duńskim społeczeństwie. Do najważniejszych powieści Pontoppidana należą Det forjættede land (Ziemia obiecana), epicki, autobiograficzny Lykke-Per (W czepku urodzony) oraz De dødes rige (Królestwo umarłych).

Søren Kirkegaard

Søren Kierkegaard (1813-1855) był duńskim filozofem, teologiem, pisarzem i autorem. Znany jest ze swoich głęboko refleksyjnych i egzystencjalnych dzieł, które wywarły głęboki wpływ na filozofię, teologię i literaturę. Kierkegaard pisał na wiele tematów, w tym o niepokoju egzystencji, wolności, wierze, miłości i etyce. Jego najbardziej znane dzieła to: Forforerens dagbog (Dziennik uwodziciela), Enten-eller (Albo-albo).

Karen Blixen

Karen Blixen to jedna z najbardziej uznanych na świecie duńskich autorek. Jej twórczość wypełniona jest tradycją ustnego opowiadania historii, a barwny język przepełniony obrazami i symbolami. Utwory Karen Blixen zawierają bogactwo intertekstualnych odniesień do literatury światowej, a tematy koncentrują się na życiu, sztuce, miłości, losie i tożsamości. Historie często rozgrywają się w XVIII i XIX wieku w egzotycznych środowiskach i baśniowych wszechświatach, jak widać w debiutanckim zbiorze Syv fantastiske Fortællinger; pol. Siedem niesamowitych opowieści. Najbardziej znana powieść to prawdopodobnie Den afrikanske farm; pol. Pożegnanie z Afryką, która w 1985 roku została zekranizowana przez Sydneya Pollacka.

Tove Ditlevsen  

W 1939 roku Tove Ditlevsen zadebiutowała zbiorem poezji Pigesind, a dwa lata później wydała swoją debiutancką powieść Man gjorde et barn fortræd. Podczas swojej długiej kariery pisarskiej publikowała zbiory poezji, opowiadania, powieści, książki dla dzieci i wspomnienia. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie twórczością autorki. Utwory, które zostały przetłumaczone na język polski to: Ulica dzieciństwa, Trylogia kopenhaska, Twarze oraz Moja żona nie tańczy

Inne znane tytuły w duńskiej literaturze:

  • Przy drodze, Herman Bang
  • Kłamca, Martin A. Hansen
  • Upadek króla, Johannes V. Jensen
  • Prom do Puttgarden, Helle Helle
  • Smilla w labiryntach śniegu, Peter Høeg
  • Jeppe ze wzgórza; Maskarada, Ludvig Holberg

To była bardzo obszerna lektura dla tych, którzy zamierzają nadrobić książkowe zaległości 😉. A temat duńska literatura – najważniejsze dzieła i autorzy z pewnością może okazać się przydatny na przyszłość.

Po więcej informacji zajrzyj na naszego Instagrama czy FB. Zapraszamy też oczywiście na nasze kursy!