Duński jarmark świąteczny

Duński jarmark świąteczny

Mikołaj w śnieżnej kuli

Cały grudzień skupia się na zbliżających się wielkimi krokami Świętach Bożego Narodzenia. Również w duńskich miastach pojawiają się świąteczne ozdoby, światełka i…julemarkeder (jarmarki bożonarodzeniowe). Odwiedzający znajdą tam wiele stoisk, między innymi te z jarmarkowymi przysmakami. Można tam spróbować wielu pyszności, między innymi æbleskiver (okrągłe ciastka z ciasta naleśnikowego), gløgg (grzane wino) czy brændte mandler (prażone migdały).

Stoiska aż roją się od przeróżnych ręcznie robionych drobiazgów i ozdób świątecznych (en julepynt). To dobra okazja na zrobienie ostatnich świątecznych zakupów lub znalezienie upominków dla rodziny i znajomych.

Karuzela  

Dzieci również nie będą się tam nudzić – większość jarmarków może pochwalić się ciekawymi atrakcjami. Na przykład na jarmarku w Zoo w Aalborg czeka na zwiedzających Mikołaj siedzący w śnieżnej kuli (en snekugle), a w parku Friheden w Aarhus można obejrzeć świetlny spektakl inspirowany baletem “Dziadek do Orzechów” (“Nøddeknækkeren”). Będąc w Kopenhadze na pewno warto zajrzeć do pięknie oświetlonego parku rozrywki Tivoli, gdzie co roku odbywają się różne eventy o świątecznym charakterze, takie jak koncerty (en julekoncert) lub przedstawienia teatralne (et skuespil).                                                          

Spacer między stoiskami bożonarodzeniowego jarmarku z pewnością pomaga poczuć świąteczną atmosferę (en julestemning). Jest to również świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną i znajomymi.

Dowiedz się więcej o jarmarkach bożonarodzeniowych w Europie!

Natalia Szymańska

Kategorie wpisów