Duński jarmark świąteczny

Na początku grudnia w Danii rozpoczyna się sezon na bożonarodzeniowe jarmarki, dlatego dziś przeczytasz jak wygląda duński jarmark świąteczny.

Duński jarmark świąteczny

Cały grudzień skupia się na zbliżających się wielkimi krokami Świętach Bożego Narodzenia. Również w duńskich miastach pojawiają się świąteczne ozdoby, światełka i…julemarkeder (jarmarki bożonarodzeniowe). Odwiedzający znajdą tam wiele stoisk, między innymi te z jarmarkowymi przysmakami. Można tam spróbować wielu pyszności, między innymi æbleskiver (okrągłe ciastka z ciasta naleśnikowego), gløgg (grzane wino) czy brændte mandler (prażone migdały).

Stoiska aż roją się od przeróżnych ręcznie robionych drobiazgów i ozdób świątecznych (en julepynt). To dobra okazja na zrobienie ostatnich świątecznych zakupów lub znalezienie upominków dla rodziny i znajomych.

Dzieci również nie będą się tam nudzić – większość jarmarków może pochwalić się ciekawymi atrakcjami. Na przykład na jarmarku w Zoo w Aalborg czeka na zwiedzających Mikołaj siedzący w śnieżnej kuli (en snekugle), a w parku Friheden w Aarhus można obejrzeć świetlny spektakl inspirowany baletem “Dziadek do Orzechów” (“Nøddeknækkeren”). Będąc w Kopenhadze na pewno warto zajrzeć do pięknie oświetlonego parku rozrywki Tivoli, gdzie co roku odbywają się różne eventy o świątecznym charakterze, takie jak koncerty (en julekoncert) lub przedstawienia teatralne (et skuespil).                                                          

Spacer między stoiskami bożonarodzeniowego jarmarku z pewnością pomaga poczuć świąteczną atmosferę (en julestemning). Jest to również świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną i znajomymi.

Natalia Szymańska

Leave a Reply