Duńskie świąteczne filmy i seriale

Czasami zdaje się, że zimowe wieczory istnieją tylko po to, by z kubkiem gorącego kakao schować się pod kocyk i obejrzeć coś fajnego. A czy jest coś, co lepiej wpasowuje się w grudniowy wieczór niż świąteczny film? Jak zwykle, polecamy łączyć przyjemne z pożytecznym, więc poniżej znajdziesz najciekawsze duńskie świąteczne filmy i seriale.

  1. Julefrokosten

Świąteczne spotkania, czyli juefrokoste, są nieodłączną częścią zim w Danii. Fabuła tego filmu opiera się właśnie na tej tradycji.  Film zawiera wszystko, co może kojarzyć się z imprezą bożonarodzeniową, która idzie w nieco innym kierunku niż powinna. Świąteczna komedia dla dorosłych.

Zwiastun: JULEFROKOSTEN TRAILER 

  1. Emma og Julemanden

Film familijny o baśniowym charakterze, opowiadający historię Emmy i elfa o imieniu Rod. Para przyjaciół dokłada wszelkich starań, by pomóc świętemu Mikołajowi i jego żonie dostać się do Królestwa Elfów. To tam przebywa nowonarodzona córka Mikołaja, schwytana przez złą Królową Elfów.

Zwiastun: Emma og Julemanden – Trailer 

  1. Den tid på året

Stosunkowo nowy film, o tym, że z rodziną czasem rzeczywiście najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Film rozpoczyna się w domu Katrine i Madsa, którzy są gospodarzami tegorocznych uroczystości świątecznych. Wszystko musi być idealne – w końcu cała rodzina ma się spotkać, a Wigilia jest tylko raz w roku. Jednak gospodarze szybko przekonują się, że spotkanie nie do końca przebiega po ich myśli.

Zwiastun: Den Tid På Året – Officiel Trailer 

  1. Krummerne

Duński świąteczny klasyk z 1991 – film familijny o sympatycznej rodzinie Krumborg. Głównym bohaterem jest jedenastoletni syn Mads, nazywany Krumme, który zakochał się nieszczęśliwie w koleżance ze szkoły. Bardzo popularny w Danii film doczekał się kilku kontynuacji.

Zwiastun: Krummerne 1 Trailer 

  1. Julekalender

Julekalender to nie tytuł filmu, a tradycja związana z okresem świątecznym. Idea serialowego kalendarza adwentowego rozprzestrzeniła się na cały region nordycki. Co roku duńska telewizja wypuszcza nowy 24-odcinkowy miniserial. Poniżej znajdziesz zwiastuny trzech kalendarzy, które wydają mi się najciekawszą propozycją na zimowy wieczór:

Zwiastun Jul i Valhal: Jul i Valhal – julekalender intro 

Trailer Juleønsket: Juleønsket Trailer 2020 

Zwiastun Tinkas juleeventyr: Trailer | Tinkas juleeventyr | TV 2 

Więcej o duńskiej kulturze, słownictwie i gramatyce znajdziesz na naszej grupie na facebooku i innych wpisach na blogu.

Zapraszamy też na naszego instagrama.

Kategorie wpisów