Szwedzkie filmy i seriale świąteczne

Boże Narodzenie za pasem, więc pewnie wielu z Was szuka jakiegoś ciekawego świątecznego filmu czy serialu. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym, do czego mam nadzieję Was zainspirujemy! Poniższe szwedzkie filmy i seriale świąteczne to świetna rozrywka, ale też dobra okazja do osłuchania się z językiem.

  • Tomten är far till alla barnen” (pl. Mikołaj jest ojcem wszystkich dzieci) – współczesny świąteczny klasyk! Film opowiada o nietypowym Bożym Narodzeniu, bo wspólnie świętują mąż, żona i jej trzech byłych mężów z rodzinami. Jak można się domyślić, nie wszystko idzie gładko, a atmosfera szybko robi się coraz bardziej niezręczna. Założenia filmu przypominają trochę kultowe „Bonusfamiljen”, bo i tutaj mamy do czynienia ze skonfliktowaną „bonusową” rodziną, ale w świątecznej wersji.
  • Jag kommer hem igen till jul” (pl. wracam do domu na święta) – tutaj również mamy do czynienia z filmem opowiadającym o świątecznym rodzinnym zjeździe, ale ton historii jest zdecydowanie poważniejszy. Na pierwszym planie mamy trudną relację dwóch braci – jeden odnosi zawodowe sukcesy, a drugi wciąż mieszka w swoim rodzinnym miasteczku. Do tego dochodzą rodzinne sekrety, które sprawiają, że film naprawdę budzi emocje!
  • Fanny och Alexander”, czyli klasyk w reżyserii Ingmara Bergmana – nazwanie go filmem świątecznym jest może trochę naciągane, bo jest to raczej mroczny dramat o trudnych relacjach rodzinnych, ale Boże Narodzenie i to, jak jego świętowanie wygląda w Szwecji, przewija się przez dużą część filmu. Jeśli więc jeszcze nie widzieliście nic od tego sławnego reżysera, może to być dobra okazja!
  • Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton” (pl. opowieść o wigilii Karla-Bertila Jonssona) – to z kolei animowany klasyk – krótkometrażowy film o chłopcu, który chce uczynić święta szczęśliwszymi i zabiera prezenty bogatym, żeby dać potrzebującym. Animacja doczekała się w tym roku aktorskiej adaptacji, więc sami możecie wybrać, jaka forma bardziej Wam odpowiada.
  • Kalle Anka och hans vänner önskar God Jul” (pl. Kaczor Donald i przyjaciele życzą wesołych świąt) – mały bonus, bo w zasadzie program pochodzi z USA. Jego oglądanie w święta to jednak tradycja nie mniej ważna niż w Polsce „Kevin sam w domu”! Już od 1960 jest on emitowany przez szwedzką telewizję, a miliony Szwedów zbierają się przed telewizorami na coroczny seans.

A jeśli zamiast oglądać szwedzkie filmy i seriale świąteczne wolicie posłuchać szwedzkiej muzyki, na blogu również o tym pisaliśmy.

Całą playlistę znajdziecie zresztą na naszym koncie na Spotify.

Po więcej świątecznych (i nie tylko) ciekawostek zapraszam też oczywiście na mesterowego Instagrama!

Kategorie wpisów