Duńskie wynalazki

Dziś nie zastanawiamy się, w jaki sposób następuje zapis dźwięku czy też transmisja głosu. Prekursorami w tej dziedzinie są właśnie Duńczycy. Urządzenia takie jak telegrafon i mangetofon to wynalazki Valdemara Poulsena. Pierwsze na świecie głośniki zaprezentował światu Peter Jensen. Nie wspominając już o klockach Lego, które wszyscy znamy i kochamy. Duńskie wynalazki stanowią ciekawy temat, który bierzemy dziś na warsztat!

Telegrafon i magnetofon

W 1898 roku Valdemar Poulsen dokonał pierwszej na świecie transmisji głosu ludzkiego magnetycznego za pomocą generatora wytwarzającego fale elektromagnetyczne (tzw. funkcja automatycznej sekretarki). W 1900 roku przedstawił telegrafon na Wystawie Światowej w Paryżu i zdobył na niej główną nagrodę. Tym samym Poulsen stał się prekursorem magnetofonu.

Klocki Lego

Niemal każdy z nas bawił się w dzieciństwie klockami Lego. Dalszy rozwój firmy i coraz to nowe innowacyjne rozwiązania zachęcają do kolekcjonowania klocków nawet dorosłych. Klocki opracował dział kreatywny firmy Lego pod kierunkiem Godtfreda Kirka Christiansena w latach 50. XX w. To, co czyni je wyjątkowymi to właśnie sposób łączenia ich ze sobą. Dziś trudno byłoby sobie wyobrazić, jak wyglądałby świat bez klocków Lego 😉

Głośnik

Zasadę działania głośnika elektrodynamicznego opracował Peter Lauritz Jensen w 1915 roku we współpracy z Amerykaninem Edwinem Pridhamem. Duński wynalazca założył firmę „Jensen Speakers”, a jego głośniki Magnavox były głównie używane w systemach nagłaśniających. Użyto je po raz pierwszy publicznie w 1919 roku do wzmocnienia przemówienia prezydenta Woodrowa Wilsona w San Diego.

Drożdże do produkcji piwa

Drożdże Carlsberga z lat 70. XIX wieku. Emil Christian Hansen opracował sposób produkcji czystych drożdży, które do dziś używane do produkcji piwa typu pilsner, nie tylko w firmie Carlsberg, ale na całym świecie.

Bateria suchych ogniw

Wilhelm Hellesen wymyślił sposób, aby płyn był twardy, dzięki czemu bateria mogła być łatwo transportowana i przenoszona. W 1887 roku założył fabrykę akumulatorów Hellesen.

Zazwyczaj nie zastanawiamy się kto i w jaki sposób opatentował przedmiot, który używamy. Wielu wynalazców zasługuje na uznanie i respekt, dlatego też warto znać duńskie wynalazki.

Po więcej ciekawostek o Danii zapraszamy do grupy na FB lub na naszego Instagrama. Wpadnij na kurs, jeśli chcesz być na bieżąco!

Polecane wpisy

Tym razem postanowiłam polecić wam jedną z moich ulubionych norweskich powieści. Bez wątpienia jest nią „Herman” Larsa Saabye Christiansena. Ksiązka ukazała się w Norwegii w 1988 roku, sz

Kategorie wpisów