Szwedzkie wynalazki

Szwedzi bez wątpienia mają smykałkę do wynalazków. Naprawdę można się zdziwić, ile przedmiotów, bez których trudno byłoby nam wyobrazić sobie codzienne życie, pochodzi właśnie ze Szwecji! Dzisiejszy post jest tego dobrym przykładem – poniżej przedstawiamy najważniejsze szwedzkie wynalazki.

Dynamit

Tego wynalazku Alfreda Nobla z 1867 nie mogło oczywiście zabraknąć na liście, chociaż można by wskazać na wiele innych. W ciągu swojego życia zarejestrował on aż 355 patentów! To jednak ta mieszanka nitrogliceryny z ziemią okrzemkową zapewniła Noblowi największą sławę i bogactwo, które potem wykorzystał, żeby ufundować nagrodę swojego imienia.

Kartonowe opakowanie na mleko

Znane również jako Tetra Pak – stworzone zostało przez dr Rubena Rausinga jako tania, lekka i ekologiczna alternatywa dla szklanych butelek.

Pasy bezpieczeństwa

Stworzone zostały w 1959 roku w salonie Volvo przez inżyniera Nilsa Bohlina. Uratowały one od tego czasu niezliczoną ilość ludzi – Niemiecki Urząd Patentowy uznał je za jeden z ośmiu patentów o największym znaczeniu dla ludzkości w latach 1885-1985.

Zamek błyskawiczny

To też szwedzki wynalazek! Początkowo tworzony z myślą o kombinezonach lotniczych, dzisiaj używany chyba przez każdego w ubraniach, piórnikach itp.

Bezpieczne zapałki

Zwane też zapałkami szwedzkimi – zapałki, jakie znamy współcześnie, i które zastąpiły wcześniejsze wersje zawierające niebezpieczny dla zdrowia biały fosfor.

Klucz szwedzki

Biorąc pod uwagę nazwę, nie jest zaskoczeniem, że jest to szwedzki wynazek 🙂 To używane głównie do prac hydraulicznych narzędzie zostało stworzone w 1888 przez Johana Pettera Johanssona.

Te szwedzkie wynalazki tylko niektóre przykłady na to, jaką pomysłowością i przedsiębiorczością wykazywali się (i nadal się wykazują) Szwedzi. Zachęcamy do dalszych poszukiwań, ich liczba jest naprawdę zaskakująca!

Przypominamy też, że jesteśmy na Facebooku, Instagramie i TikToku.

Jeśli wolisz filmy od tekstów, zapraszamy też na Youtuba. A jeśli chciałbyś porozmawiać o Szwecji i szwedzkim, wpadaj na kurs!

Kategorie wpisów