Dzień Kobiet w Danii

8 marca to bardzo dobrze znana wszystkim data. W Danii jednakże Dzień Kobiet przybiera nieco inny charakter i tradycje związane z tym dniem odbiegają od tych polskich.

Po duńsku święto, które na świecie obchodzimy 8 marca, nazywa się Kvindernes internationale kampdag. Dzień ten świętuje po to, by zwrócić uwagę na pozycję kobiet w społeczeństwie. Już w samej duńskiej nazwie, bardziej niż w polskiej, widać różnicę w podejściu do upamiętnienia tego dnia.

Historycznie Międzynarodowy Dzień Kobiet wywodzi się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Najwcześniejsze obchody Dnia Kobiet, zorganizowane przez Socjalistyczną Partię Ameryki, odbyły się 28 lutego 1909 roku w Nowym Jorku. Dla Danii szczególne znaczenie miała Międzynarodowa Socjalistyczna Konferencja Kobiet zorganizowana w sierpniu 1910 roku. Odbyła się ona w Folkets Hus, położonym na Jagtvej 69 w kopenhaskiej dzielnicy Nørrebro. Ideę wprowadzenia Międzynarodowego Dnia Kobiet przedstawiły niemieckie sufrażystki, z Clarą Zetkin na czele. Ustanowienie tego święta miało służyć przede wszystkim krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji wzięło udział ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, które przyjęły powstanie święta w drodze anonimowego głosowania.

Na dzień obchodzenia Międzynarodowego Dnia Kobiet wybrano 8 marca. Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że tego dnia w różnych krajach na świecie odbywały się strajki pracownicze, w których to kobiety walczyły o prawa wyborcze i równą płacę. Takie strajki odbywały się m.in. w Ameryce w latach 1857–58 i w Rosji w 1917 roku. Przez pierwsze kilka lat Dzień Kobiet świętowano jednak w różnych terminach, zwykle w niedzielę, tak, aby pracujące kobiety miały możliwość uczestnictwa. Datę 8 marca ostatecznie ustalono na posiedzeniu III Międzynarodówki Komunistycznej w 1921 roku.

W Danii Kvindernes internationale kampdag obchodzono w duchu socjalistycznym regularnie do II Wojny Światowej. Jednakże po wojnie, aż do lat 70’ dzień ten nie był świętowany. Odrodzenie tradycji nastało wraz z powstaniem ruchu kobiecego Rødstrømpebevægelsen, który to przesunął punkt skupienia na tematy takie jak ciało, seksualność i równość mężczyzn i kobiet (szczególnie w sferze prywatnej). Na sztandary weszło słynne hasło „prywatne jest polityczne”.

W Polsce 8 marca kobiety najczęściej otrzymują prezenty i kwiaty. Jest to gest, który wiele duńskich (a także i polskich feministek) uważa za coś nie na miejscu. Sądzą one, że dzień, którego celem jest zwrócenie uwagi na nierówność kobiet w społeczeństwie, powinien być obchodzony nieco inaczej.

Spójrzmy na Danię, gdzie głównym tematem poruszanym 8 marca nie jest już równouprawnienie w tym samym sensie, co na samym początku. Dziś nacisk kładziony jest raczej na równość płci, seksualność, religię i równe traktowanie niezależnie od pochodzenia etnicznego. Nadal organizowane są demonstracje, prezentacje i debaty. Wszystko po to, by podnosić świadomość na temat praw kobiet i innych mniejszości, tak w Danii, jak i na całym świecie.

Warto również przeczytać artykuł o różnicach zarobkowych kobiet w różnych krajach Europy: https://pl.europa.jobs/art-gender-pay-gap-o-roznicach-zarobkowych-kobiet/

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o duńskich tradycjach i świętach, a na dodatek móc wyrazić to wszystko po duńsku, koniecznie zapisz się na nasz kurs indywidualny KLIK!

Ciekawostki i masę wiedzy duńskiej kulturze, słownictwie i gramatyce znajdziesz także na naszej grupie na facebooku i innych wpisach na blogu. 

Aby zawsze być na bieżąco zapraszamy też na naszego instagrama.

Kategorie wpisów