Festiwale w Danii

Dania to naród, który z pasją kultywuje tradycję wspólnego śpiewania. Śpiewa się podczas spotkań rodzinnych i towarzyskich, przy okazji różnych świąt, a także każdego poranka w szkole czy przedszkolu. Okazją do wspólnego zdarcia gardeł mogą też być różnego rodzaje festiwale, których w Danii nie brakuje i które odwiedzają najbardziej znani artyści z całego świata. Poniżej podajemy cztery popularne festiwale, które odbywają się się w Danii:

Roskilde Festival

Dwaj uczniowie liceum Mogens Sandfær i Jesper Switzer Møller wraz z promotorem Carlem Fischerem, zainspirowani Woodstockiem i innymi tego rodzaju hippisowskimi festiwalami, zapragnęli utworzenia podobnego wydarzenia w ich rodzimej Danii. W sierpniu 71′ doszło do inauguracji festiwalu w Roskilde, który od razu okazał się sukcesem. Mogens i Jesper nie czuli się jednak na siłach, żeby kontynuować coroczną organizację tak dużego przedsięwzięcia. Tym zadaniem zajęła się organizacja non-profit Roskildefonden. Z tej racji wszelkie wpływy z festiwalu wydawane są na cele charytatywne.

W 2023 na festiwalu znalazło się łącznie 135 000 ludzi – duży przeskok od 13 000 w 1971. Festiwal z biegiem lat zaczął nabierać coraz bardziej mainstreamowego charakteru, co oznacza, że obecnie na scenach w Roskilde można zobaczyć największe gwiazdy muzyki współczesnej. W ostatnich latach w Roskilde Festival m.in. brali udział tacy artyści i zespoły, jak: Dua Lipa, Lil Nas X, Kendrick Lamar, Taylor Swift czy Gorillaz.

Copenhell

Copenhell to nie lada gratka dla entuzjastów ostrego grania. Festiwal ten odbywa się od 2010 roku na dawnym terenie przemysłowym w Kopenhadze i sprowadza do siebie fanów heavy metalu z całego świata. Od ilości przybywających tam co roku legendarnych zespołów i od tańczonego tam pogo może rozboleć głowa. Wystarczy powiedzieć, że w Copenhell do 2023 wzięli udział: Slipknot, Iron Maiden, Metallica, Slayer, Gojira, Anthrax i wiele, wiele innych…

Skagen Festival

Inne dźwięki usłyszymy w Skagen. W tym malowniczym mieście turystycznym co roku odbywa się najstarszy festiwal muzyczny w Danii i w swoim programie oferuje przede wszystkim artystów oraz zespoły z gatunku muzyki folkowej. Można tam jednak także napotkać mniejsze zespoły popowe, jazzowe czy rockowe.

Klimat tego festiwalu jest zdecydowanie bardziej kameralny niż przy Roskilde Festival czy Copenhell – różne sceny rozmieszczone po całym Skagen, mogą pomieścić łącznie ok. 5 000 uczestników, a corocznie festiwal przyciąga około 15 000 osób.

Copenhagen Jazz Festival

Może to być dla niektórych zaskakujące, ale Dania ma bardzo bogate tradycje jazzowe. Jazz w Danii rozwijał się od lat 30., był ważną częścią życia kulturowego w podziemiu w czasie II wojny światowej, a po wojnie do Kopenhagi przeprowadziło się wielu prominentnych jazzmanów ze Stanów Zjednoczonych, przez co ta w latach 50. i 60. stała się najważniejszym miastem jazzowym w Europie. Copenhagen Jazz Festival powstał w 79′ i od tego roku wystąpili w nim m.in.: Ray Charles, Sonny Rollins czy Chet Baker, ale już od początku lat 60. koncerty w Tivoli dawał między innymi Miles Davis.

Kopenhaski Festiwal Jazzowy jest ogromnym wydarzeniem, w którym co roku bierze udział mniej więcej 250 000 osób.

A na koniec życzymy, aby muzyka Wam w duszy grała przez całe życie🎶

Mamy również nadzieję, że przynajmniej jeden z wymienionych w tym wpisie festiwali brzmi, choćby odrobinę tak dobrze, jak Festiwal Pierogów w Tarnowcu.

Zapraszamy serdecznie na kursy języka duńskiego i na mesterowe media społecznościowe!

Kategorie wpisów