Festiwale w Szwecji

Nie samym językiem człowiek żyje – w dzisiejszym poście dowiesz się, jakie są największe festiwale w Szwecji i na jakie wydarzenia zdecydowanie warto mieć oko.

Poniżej przykładowe festiwale w Szwecji:

Melodifestivalen

Lista nie mogłaby się obyć bez Melodifestivalen. Ten festiwal muzyczny, nazywany także Melfest lub Mello, odbywa się co roku od 1959. Jest on współorganizowany przez Szwedzką Telewizję Publiczną (SVT) oraz Szwedzkie Radio (SR). Jest to również punkt kulminacyjny krajowych eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Szwedzi zdecydowanie Melodifestivalen uwielbiają – od 2000 roku jest to najbardziej popularny program telewizyjny w Szwecji.

Sześciu zwycięzców festiwalu zdobyło również zwycięstwo w Konkursie Piosenki Eurowizji, a osiemnastu kolejnych znalazło się w pierwszej piątce. Jak więc widać, wygrana w Melodifestivalen ma naprawdę spore znaczenie!

Way out West

Way Out West to festiwal skupiający się na alternatywnej muzyce rockowej, popowej i elektronicznej. Festiwal odbywa się przez trzy dni w sierpniu w parku Slottskogen w centrum Göteborga. Gdy sam teren festiwalu zamyka się na noc, koncerty i zabawy trwają dalej w rozmaitych klubach i barach w całym mieście. Program muzyczny to mieszanka debiutantów i mniej znanych artystów oraz dużych międzynarodowych gwiazd.

Sweden Rock Festival

Tym razem czas na południową Szwecję i rockowe klimaty. Festiwal Sweden Rock Festival to największy festiwal rockowy w Szwecji, który odbywa się w czerwcu każdego roku w Sölvesborgu, na południu kraju. Trwa on cztery dni, podczas których uczestnicy mogą słuchać szwedzkich i międzynarodowych gwiazd rocka, metalu czy bluesa.

MADE

Również na północy Szwecji można znaleźć ciekawe wydarzenia – MADE (skrót od „ Music, Art, Dance, Experience”) to coroczny festiwal sztuki scenicznej w Umeå. Za festiwalem stoi NorrlandsOperan, która co roku łączy różne formy sztuki i wyrazu. Każdego roku festiwal ma inny temat przewodni, wcześniejsze tematy to np. „Identity Just”, „Recomposing Future” i „Home is where…”. MADE oferuje doświadczenia w różnych formach sztuki, więc jest coś dla każdego gusta. Festiwal odbywa się w maju i trwa cztery dni.

To oczywiście tylko kilka przykładów, ale dobrze pokazują one, jak różnorodne są festiwale w Szwecji – oczywiście najlepszym sposobem, żeby się o tym przekonać, jest sprawdzenie ich samemu!

Niezależnie od tego, czy taki wypad na szwedzki festiwal akurat planujesz, zapraszamy też do nas na kurs.

Wpadaj też na pozostałe mesterowe social media – Instagrama, Facebooka czy Youtuba.

Kategorie wpisów