Festiwale w Finlandii

Jesteś fanką/fanem festwali? Dobrze trafiłeś/aś! W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jakie festiwale w Finlandii warto przynajmniej raz w życiu zobaczyć na własne oczy!

Ruisrock

Ruisrock to ogromych rozmiarów festiwal muzyczny organizowany co roku na początku lipca na wyspie Ruissalo w Turku. Pierwszy raz odbył się w 1970 roku. Festiwal nastawiony jest głównie na muzykę rockową, jednak zawsze biorą w nim udział również popularni zagraniczni artyści (w zeszłym roku na festiwalu Ruisrock zobaczyć mogliśmy m.in. Zarę Larsson, Lil Nas X, Alesso, Machine Gun Kelly czy Skrillexa). Ruisrock to dla wielu Finów obowiązkowy punkt wakacji. Wielu z nich bierze wtedy urlop i wyjeżdża do Turku. Ruisrock można porównać do Coachelli w fińskim wydaniu. Dla Finów jest to okazja do zaprezentowania festiwalowego outfitu i podzielenia się zdjęciami z wydarzenia w mediach społecznościowych.

Flow Festival

Rozmiarem (i rozmachem) przypominający Ruisrock. Odbywa się co roku w Helsinkach w klimatycznej dzielnicy Suvilahti, w której niegdyś mieściły się obszary przemysłowe, a obecnie jest ważną dzielnicą kulturalną. Wydarzenie trwa 3 dni i przyciąga zarówno gwiazdy światowego formatu, jak i lokalnych fińskich artystów (w zeszłym roku podczas Flow Festival wystąpili m.in. Lorde, Tove Lo i Caroline Polachek, a z fińskich artystów mogliśmy zobaczyć np. pehmoaino, Sexmane’a, Olaviego Uusivirta czy Maustetytöt). Koncerty odbywają się na kilku scenach i ich wybór jest ogromny – z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Ilosaarirock

Znany jako jeden z największych festiwali muzycznych w Finlandii, Ilosaarirock odbywa się w Joensuu. To miejsce, gdzie można usłyszeć najgorętsze nazwiska z muzyki rockowej, hip-hopowej, elektronicznej i indie. Atmosfera Ilosaarirock jest zawsze pełna energii, a sceneria nad brzegiem rzeki Joensuu dodaje uroku temu wydarzeniu.

Pori Jazz

Odbywający się w niewielkim mieście na zachodnim wybrzeżu Pori Jazz to synonim elegancji i klasy w świecie fińskich festiwali. Od ponad pół wieku ten festiwal przyciąga miłośników jazzu i muzyki soul z całego świata. Od koncertów na scenach plenerowych po kameralne występy w klubach, Pori Jazz oferuje bogate doświadczenia dla miłośników tego rodzaju muzyki.

Tuska Open Air Metal Festival

Dla fanów ciężkich brzmień i energicznych występów idealnym do odwiedzenia miejscem będzie Tuska Open Air Metal Festival. Odbywa się co roku w dniach 27-29 lipca w parku Kaisaniemi w Helsinkach. Z największymi nazwiskami metalowej sceny zarówno z Finlandii, jak i z zagranicy, Tuska przyciąga wszystkich największych fanów ciężkich brzmień.

Festiwale w Finlandii to więcej niż tylko muzyka . To święto kultury, spotkanie ludzi z pasją i okazja do odkrywania nowych brzmień w magicznej atmosferze letnich dni. Bez względu na to, czy jesteś fanem rocka, jazzu, metalu czy elektroniki, w Finlandii znajdziesz festiwal odpowiedni dla siebie.

A jeśli chciałabyś/chciałbyś rozumieć teksty piosenek śpiewanych po fińsku (żeby móc je np. głośno śpiewać razem z tłumem na festiwalu :P), to zapraszamy do Mestera na kurs fińskiego!

Kategorie wpisów