Jak Finowie postrzegają Polaków?

Zastanawiałaś/eś się kiedyś, jak Finowie postrzegają Polaków? W dzisiejszym wpisie postaramy się rozstrzygnąć te wątpliwości!

1. Przede wszystkim, większość Finów nie wie za dużo o Polsce. Wiele osób kojarzy jednak Polskę jako kraj o bardzo bogatej kulturze. Wśród Finów popularne są weekendowe wycieczki do Gdańska (najczęściej), Warszawy czy Krakowa. Wszyscy jednogłośnie chwalą polskie starówki, ilość zabytków oraz ciekawych miejsc do zwiedzania.

2. Finowie zdają sobie sprawę ze wspólnych punktów w polskiej i fińskiej historii. Do takich punktów należały między innymi Katarzyna Jagiellonka, która wyszła za Jana III Wazę i przez jakiś czas mieszkała z nim na zamku w fińskim Turku. Również Finowie przez długie lata żyli w zagrożeniu Rosji – choć ich podejście do tego kraju i ich polityka jest dość odmienna w stosunku do polskiej. Finowie wspominają czasy przynależności do Rosji dość pozytywnie – był to czas chociażby intensywnego rozwoju kultury oraz wzrostu pozycji języka fińskiego. Finowie nie likwidują również śladów rosyjskiej obecności, takich jak np. pomniki. Zawsze lekkie zdziwienie wywołuje u nich pozbywanie się takich śladów w Polsce – ich zdaniem historii nie ma sensu wymazywać.

3. Finowie kojarzą Polskę jako kraj, w którym można tanio zrobić dobrej jakości zakupy. I nie zapominajmy o fascynujących ich różnicach kulturowych. W Finlandii po godzinie 21.00 nie można kupić alkoholu, tak więc Żabka jest ulubionym miejscem Finów podczas wizyt w Polsce. Zdaniem Finów, polskie jedzenie również jest wyjątkowo dobre.

4. Finowie postrzegają Polaków jako pracowity naród. Finowie uważają również Polki za atrakcyjne.

5. Istnieją oczywiście również negatywne stereotypy – czasami postrzegani jesteśmy jako naród, który za dużo pije. Tutaj jednak nie powinniśmy się specjalnie przejmować – o Finach krąży identyczna opinia 🙂

Mamy nadzieję, że z dzisiejszego wpisu dowiedziałaś/eś się czegoś, co Cię zaciekawiło. A może masz jakieś własne doświadczenia w temacie, jak Finowie postrzegają Polaków?

Możesz również osobiście zapytać Fina, co uważa o Polakach! Żeby ułatwić Ci to zadanie, zapraszamy do zapisania się na nasz kurs!

Koniecznie odwiedź nasze media społecznościowe! Znajdziesz nas na Facebooku, Instagramie i Tiktoku pod nazwą @mester_poznan <3

Kategorie wpisów