Jak założyć konto bankowe w Norwegii?
Każdy, kto zaczyna pracę w Norwegii, musi posiadać konto bankowe, na które będzie wpływała wypłata. Jeśli nie wiesz, jak założyć konto w norweskim banku, to dobrze trafiłeś. Wyjaśniamy, jak zrobić to krok po kroku. Dzięki naszym poradom cały proces przebiegnie sprawnie i bez problemów.
Konto bankowe w Norwegii a D-nummer
Zanim założysz własne konto bankowe w Norwegii, musisz posiadać numer personalny, czyli D-nummer. Przysługuje on osobom, które mają pobyt czasowy. Dopiero gdy go uzyskasz, będziesz mógł założyć konto w norweskim banku. Pamiętaj, że większość banków wymaga okazania umowy o pracę. Warto więc zadbać o legalność zatrudnienia i posiadanie takiego dokumentu. D-nummer wyrobisz w wyznaczonych na terenie Norwegii placówkach skarbowych Skatteetaten.
W jakim banku założyć konto w Norwegii?
Gdy pracownik przyjeżdża po raz pierwszy do pracy do Skandynawii, nie wie, w jakim banku założyć konto w Norwegii. I nic w tym dziwnego. Jest ich wiele i naprawdę jest w czym wybierać. Większość z nich działa w sposób komercyjny. Do najpopularniejszych należą:
- DNB – Bank DNB jest jednym z największych w kraju fiordów. Ma tam aż 116 oddziałów. Chętnie wybierają go także Polacy, ponieważ bankowość internetowa dostępna jest również w języku angielskim. Opcję tę nie zawsze można znaleźć w innych placówkach.
- SpareBank – Ta placówka wymaga stosunkowo niewiele formalności od obcokrajowców, stąd też jej spora popularność. SpareBank jest jednym z największych w Norwegii.
- Norwegian AS – To kolejny bardzo duży bank, który funkcjonuje również w innych krajach Skandynawii, m.in. w Danii czy Szwecji. Jednak bankowość internetowa dostępna jest wyłącznie po norwesku, co może być problematyczne.
Jak otworzyć konto bankowe w Norwegii – niezbędne dokumenty
Jeśli wciąż nie wiesz, jak otworzyć konto bankowe w Norwegii, to najpierw zacznij kompletować dokumenty. Są takie banki, które mogą wymagać jedynie potwierdzenia meldunku w Norwegii. Inne z kolei mogą zażądać tych dokumentów:
- wniosek dotyczący otwarcia konta,
- ważny dokument tożsamości,
- norweski adres: kontrakt najmu lub zakupu mieszkania,
- potwierdzenie rejestracji na policji w Norwegii,
- D-nummer (na pobyt krótszy niż 6 miesięcy) lub F-nummer (pobyt dłuższy niż 6 miesięcy),
- umowa o pracę (na okres co najmniej 6 miesięcy), dokument, który potwierdzi, że pobierasz norweską emeryturę lub tam studiujesz,
- zdjęcie,
- bankID.
Zakładanie konta bankowego w Norwegii krok po kroku
Cały proces wygląda skomplikowanie, ale jeśli wiesz, co robić, zakładanie konta bankowego w Norwegii wcale nie musi być trudne. Można to zrobić online, wypełniając na stronie wniosek. Większość banków dodatkowo wymaga osobistej wizyty w ich oddziale, aby potwierdzić tożsamość, np. okazując paszport. Osoby, które pracują w kraju fiordów sezonowo, mogą potrzebować tylko numeru rachunku bankowego. W tym przypadku norweski numer konta otrzymasz w banku internetowym, takim jak Revolut czy Lunar. Proces zakładania konta odbywa się online lub na smartfonie. Potrzebujesz jedynie dokumentu tożsamości.
Jak założyć konto w norweskim banku – podsumowanie
Zakładanie konta bankowego w Norwegii wygląda nieco inaczej niż w polskich bankach. Musisz się więc do procedury odpowiednio przygotować. Zadbaj o to, by posiadać umowę o pracę, zgłoś się po D-nummer, skompletuj dokumenty i działaj. Przemyśl też, czy faktycznie potrzebujesz konta z pełną obsługą (wówczas skorzystaj z oferty stacjonarnych banków), czy też wystarczy Ci numer rachunku bankowego (w tym wypadku wybierz banki internetowe). Jeśli zadbasz o te elementy, założenie konta nie powinno sprawić Ci trudności.
Wybierasz się do pracy w Skandynawii? Jeśli tak to wiesz już, jak założyć konto bankowe w Norwegii. Większość spraw z tym związanych możesz załatwić w języku angielskim, ale pamiętaj, że nauka języka norweskiego może znacznie ułatwić ten proces. W tym wypadku przyda się doświadczona szkoła języków skandynawskich. Sprawdź naszą! Mamy wykwalifikowaną kadrę, która w szybki i skuteczny sposób nauczy Cię języka norweskiego. U nas połączysz przyjemne z pożytecznym. Zapraszamy do Szkoły Języków Skandynawskich Mester.