Język norweski: Słownictwo wakacyjne

Nie wiem jak wy, ale ja myślami jestem już na urlopie, co zresztą zauważyć można na dzisiejszych grafikach. Lato to dla mnie najpiękniejsza pora roku, również ze względu na sommerferie, czyli wakacje letnie. Co prawda będą one nieco inne w tym roku, ale nadal kojarzą mi się z błogim odpoczynkiem i ładowaniem wewnętrznych akumulatorów.

Czy wiecie jednak w jakim kontekście, poza porami roku, można użyć słowa (en) sommer w języku norweskim?

Otóż Norwegowie liczą upływający czas nie w wiosnach, a w somre, czyli w latach właśnie. I nie chodzi tu bynajmniej o lata kalendarzowe. Dlatego też zdanie: Ma 17 wiosen. przetłumaczymy na norweski następująco: Han/Hun er 17 somre.

Ponadto słowa tego użyjemy, kiedy chcemy wyrazić, że ktoś przeżywa właśnie okres rozkwitu w swoim życiu, stąd wyrażenie: stå midt i livets sommer.

Podsyłam też pioseneczkę, żeby lepiej wszystko weszło do głowy.
https://www.youtube.com/watch?v=n-fzSp4UNs8

Jak sami widzicie, ja już nie mogę doczekać się lata. Z tej właśnie okazji opracowałam dla was kilka słów, które kojarzą mi się z tym wspaniałym czasem w roku. Słówka, które znajdziecie poniżej przyczepcie na lodówkę i czytajcie je codziennie, a to, że wejdą wam one do głów niczym słowa ulubionej piosenki – gwarantowane.

A wy jak będziecie wypoczywać w tym roku? Nad morzem/zwiedzając/w górach? Dajcie znać!

Uściski,
Sylwia Nowak

Kategorie wpisów