Najciekawsze muzea w Danii

Podczas zwiedzania nowych miast wizyta w muzeum stanowi ciekawe urozmaicenie wycieczki, a wybór muzeum będzie łatwiejszy po przeczytaniu dzisiejszego wpisu, w którym prezentujemy najciekawsze muzea w Danii. Lista muzeów ułatwi Ci zaplanowanie następnej podróży do Danii. Zapraszamy do lektury! God fornøjelse!

W samej Kopenhadze nie sposób zwiedzić wszystkich muzeów podczas jednej wycieczki, chociaż w mieście najciekawsze miejsca znajdują się od siebie niedaleko – odległości spokojnie pokonamy na pieszo. Oferta kulturowa Kopenhagi jest bardzo bogata, dlatego każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

Poniżej lista muzeów w Kopenhadze, obok których nie przejdziesz obojętnie:

  • Glyptoteket – muzeum sztuki i rzeźby w centrum Kopenhagi z tarasem widokowym. Podczas zwiedzania można zrobić sobie przerwę i odpocząć na pięknie urządzonym dziedzińcu wśród roślin. Warto odwiedzić Glyptotekę właśnie ze względu na piękny ogród w środku. Robi wrażenie!
  • Dansk Arkitektur Center: DAC – miejsce dla fanów duńskiego designu i architektury. W muzeum znajdują się wystawy interaktywne dla dzieci, a wnętrze jest bardzo nowoczesne. W środku można zjechać na zjeżdżalni, która zapewnia rozrywkę między zwiedzaniem kolejnych wystaw.
  • Nationalmuseet– must see, jeśli chodzi o zagłębienie się w historię Danii. Znajdują się w nim ważne dla dziedzictwa narodowego Danii Złote Rogi (Guldhornene) i Rydwan Słoneczny (Solvognen).
  • Thorvaldsens museum – muzeum poświęcone życiu i twórczości duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena. Warto wybrać się w środę, gdy wstęp jest za darmo.
  • Statens Naturhistoriske Museum – muzeum historii naturalnej położone w rogu Ogrodu Botanicznego. W kolekcji muzeum znajduje się szkielet dużego niedźwiedzia jaskiniowego i innych zwierząt z epoki lodowcowej.

Jeśli chodzi o najciekawsze muzea w Danii poza Kopenhagą, to warto wybrać się do:

  • Louisiana Museum of Modern Art – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Humblebæk położone jest pół godziny drogi na północ od Kopenhagi. Sztuka, natura i architektura łączą się w totalne dzieło, które przez cały rok przyciąga gości z całego świata.
  • H.C. Andersens Hus – Dom Hansa Christiana Andersena w Odense zabierze zwiedzających w podróż do świata baśni Andersena. Wystawa dotyczy nie tylko samego Hansa Christiana Andersena – lecz sposobu opowiadania przez niego baśni i interpretacji współczesnego czytelnika.
  • Vikingeskibsmuseet – muzeum poświęcone dziejom epoki Wikingów w Roskilde. Można zobaczyć tu pięć oryginalnych statków Wikingów, które zostały wydobyte w Roskilde Fjord w 1962 roku.
  • RAGNAROCK Museum – RAGNAROCK w Roskilde to duńskie narodowe muzeum współczesnej historii kultury popu, rocka i kultury młodzieżowej.
  • Skagens Museum – muzeum o międzynarodowej renomie poświęcone malarzom ze Skagen, takim jak Krøyer, Anna i Michael Ancher, Tuxen i innym. Obrazy słyną z niespotykanego światła, które urzekło malarzy, którzy osiedlili się w Skagen w XIX wieku.

Na wymienionych muzeach lista się oczywiście nie kończy 😊 A może polecasz muzeum, które nie znalazło się w dzisiejszym wpisie? Daj znać w komentarzu!

Po więcej ciekawostek dotyczących Danii zajrzyj TU. Jesteśmy też na Instagramie, a dawka wiedzy o języku duńskim dostępna jest na naszej grupie na FB.

Kategorie wpisów