Najważniejsze wydarzenia z historii Szwecji
Dzisiaj na blogu czas na kącik historyczny! Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z historii Szwecji, które w znacznej mierze ukształtowały ten kraj. Zapraszamy do lektury!
Na liście najważniejszych wydarzeń znaleźć się muszą:
Unia Kalmarska – 1397
Zawarta wtedy unia personalna zjednoczyła Szwecję, Danię i Norwegię pod berłem jednego władcy, co pozwoliło na rozwinięcie potęgi państw w regionie. Nie było to jednak w pełni korzystne dla Szwecji – w praktyce największą rolę w unii odgrywała Dania.
Koronacja Gustawa I Wazy – 1523
To właśnie Gustaw I Waza położył podwaliny pod nowoczesną, mocarstwową Szwecję i uniezależnił kraj od unii kalmarskiej. Dzień jego koronacji, czyli 6 czerwca, jest zresztą dzisiaj szwedzkim świętem narodowym.
III wojna północna (1700-1721)
Długotrwała wojna Szwecji z koalicją wielu państw, m.in. Rosji oraz królestwem Danii i Norwegii. Skończyła się ona porażką Szwedów. 1721 rok i pokój w Nystad jest często uznawany za moment utraty szwedzkiego statusu mocarstwa.
Powszechne prawo wyborcze (1919)
Uzyskanie powszechnego prawa wyborczego było ukoronowaniem procesu demokratyzacji i liberalizacji kraju. Król w praktyce nie sprawował już władzy, a miał przede wszystkim funkcję reprezentatywną.
Zamach na Olofa Palme (1986)
Po II wojnie światowej w Szwecji rozwijała się idea folkhemmet – kraj miał być według niej domem dla wszystkich obywateli, gdzie każdy miał otrzymać opiekę i wsparcie. W późniejszych latach ta idealistyczna wizja coraz boleśniej zderzała się z rzeczywistością, a symbolicznym końcem okresu folkhemmet było morderstwo socjaldemokratycznego premiera, Olofa Palme. Co ciekawe, jego morderca został odnaleziony dopiero w 2020 roku, 34 lata później!