Najważniejsze wydarzenia z historii Szwecji

Dzisiaj na blogu czas na kącik historyczny! Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z historii Szwecji, które w znacznej mierze ukształtowały ten kraj. Zapraszamy do lektury!

Na liście najważniejszych wydarzeń znaleźć się muszą:

Unia Kalmarska – 1397

Zawarta wtedy unia personalna zjednoczyła Szwecję, Danię i Norwegię pod berłem jednego władcy, co pozwoliło na rozwinięcie potęgi państw w regionie. Nie było to jednak w pełni korzystne dla Szwecji – w praktyce największą rolę w unii odgrywała Dania.

Koronacja Gustawa I Wazy – 1523

To właśnie Gustaw I Waza położył podwaliny pod nowoczesną, mocarstwową Szwecję i uniezależnił kraj od unii kalmarskiej. Dzień jego koronacji, czyli 6 czerwca, jest zresztą dzisiaj szwedzkim świętem narodowym.

III wojna północna (1700-1721)

Długotrwała wojna Szwecji z koalicją wielu państw, m.in. Rosji oraz królestwem Danii i Norwegii. Skończyła się ona porażką Szwedów. 1721 rok i pokój w Nystad jest często uznawany za moment utraty szwedzkiego statusu mocarstwa.

Powszechne prawo wyborcze (1919)

Uzyskanie powszechnego prawa wyborczego było ukoronowaniem procesu demokratyzacji i liberalizacji kraju. Król w praktyce nie sprawował już władzy, a miał przede wszystkim funkcję reprezentatywną.

Zamach na Olofa Palme (1986)

Po II wojnie światowej w Szwecji rozwijała się idea folkhemmet – kraj miał być według niej domem dla wszystkich obywateli, gdzie każdy miał otrzymać opiekę i wsparcie. W późniejszych latach ta idealistyczna wizja coraz boleśniej zderzała się z rzeczywistością, a symbolicznym końcem okresu folkhemmet było morderstwo socjaldemokratycznego premiera, Olofa Palme. Co ciekawe, jego morderca został odnaleziony dopiero w 2020 roku, 34 lata później!

To już wszystko od nas, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia z historii Szwecji. Oczywiście jednak temat się na tym nie zamyka – kraj ma długą i naprawdę ciekawą historię, zachęcamy więc do dalszych poszukiwań!

A jeśli oprócz historii chcielibyście dowiedzieć się więcej o języku czy kulturze, zapraszamy do nas 🙂 Dużo dzieje się nie tylko na naszym blogu, ale też na Instagramie, Facebooku czy Youtubie.

Kategorie wpisów