Norweskie ciekawostki i zwyczaje

Norwegia to kraj o specyficznych zwyczajach, często utożsamianych z naturą i określanych jako „typisk norsk”, czyli typowo norweskie. Jakie są najciekawsze norweskie ciekawostki i zwyczaje? O tym w dzisiejszym poście.

Fredagstaco

Na pierwszy rzut idzie piątkowe taco. Bardzo popularnym wśród Norwegów jest przygotowywanie taco w piątkowy wieczór, jest to okazja by spędzić czas z najbliższymi przy prysznym, często domowym, meksykańskim jedzeniu.

Frilutftsliv

…, czyli spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Nie bez powodu jednym z popularnych powiedzeń w Norwegii jest „ut på tur, aldri sur” co dosłownie oznacza „na wycieczce nigdy nie jesteś zły”. Chodzi o to, że dla Norwegów aktywność na świeżym powietrzu przyczynia się do dobrego samopoczucia i zadowolenia. W Norwegii, gdzie kontakt z naturą jest bardzo ważny, to powiedzenie jest stosowanie, aby podkreślić korzyści z aktywnego spędzania czasu na zewnątrz. Friluftsliv jest ważną częścią norweskiego stylu życia, które odzwierciedla zrozumienie oraz szacunek dla natury.

Hytteliv

W Norwegii jest zwyczaj posiadania domku w górach, w lesie lub wzdłuż wybrzeża. Jest to popularny sposób spędzania wolnego czasu podczas wakacji, świąt i weekendów. Pobyt w domku wiąże się również z korzystaniem z czasu na łonie natury.

Matpakke

Ucząc się norweskiego z pewnością natkniesz się na słowo „matpakke”. Oznacza ono coś w rodzaju drugiego śniadania lub posiłku na wynos. To bardzo popularna praktyka w Norwegii, gdzie ludzie często pakują ze sobą matpakke do szkoły, na uczelnie, do pracy lub na wycieczki. Matpakke to zazwyczaj zestaw gotowych kanapek. To ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ przygotowanie posiłku w domu jest znacznie tańsze niż jedzenie w restauracjach.

Bunad

Bunad to tradycyjny strój norweski. Występuje w różnych wariantach w zależności od tego z jakiej części kraju się pochodzi. Dla Norwegów to ważna część kultury zarówno wśród młodszych, jak i starszych. Warto zauważyć, że noszenie bunad jest szczególnie popularne podczas świat narodowych, takich jak Dzień Konstytucji, czy też podczas ważnych w naszym życiu uroczystości jak ślub.

Syden

Słówko oznacza to kraje, które leżą na południe od Norwegii, czyli najczęściej wybierany kierunek podróży wśród Norwegów, chcących uciec od zimnej Norwegii. Kierują się oni w stronę cieplejszych klimatów, a popularnymi destynacjami są Hiszpania, Grecja czy Włochy.

Russ

To norweska tradycja związana z ukończeniem szkoły średniej. Absolwenci noszą charakterystyczne kombinezony i czapki i świętują zakończenie szkoły. Okres ten trwa kilka tygodni a kończy się w maju. W tym czasie organizowane są różnorodne imprezy i wydarzenia.

Påskekrim

Czyli inaczej wielkanocny kryminał. To zwyczaj związany z Wielkanocą, polegający na czytaniu kryminałów i oglądaniu programów kryminalnych w telewizji podczas świątecznego czasu wolnego.

Oczywiście to nie wszystkie norweskie ciekawostki i zwyczaje, ale zdecydowanie te najpopularniejsze! Na naszym Instagramie, TikToku i YouTubie znajdziesz mnóstwo innych ciekawych informacji związanych ze Skandynawią – zapraszamy!

Kategorie wpisów