Szwedzkie ciekawostki i zwyczaje

Szwedzkie ciekawostki i zwyczaje to temat tak szeroki, że nie sposób zmieścić go w jednym poście! Dzisiaj jednak podzielimy się kilkoma przykładami.

Lördagsgodis

Lördagsgodis, czyli sobotnie słodycze, to termin związany ze szwedzkim zwyczajem, według którego słodyczami zajadać się można jedynie właśnie w soboty. Swoje początki mają już w latach 50-tych – promowano wtedy ideę, żeby ze względu na zdrowie ograniczać jedzenie słodyczy do jednego dnia w tygodniu, zazwyczaj soboty. Nazwa „lördagsgodis” jest używana w Szwecji również dzisiaj. Często kryją się pod nią „lösgodis” – „luźne” słodycze, czyli słodkości na wagę.

Kräftskiva

Sierpień to w Szwecji czas „rakowych uczt” – po szwedzku nazywa się to kräftskiva i jest to tradycja związana z sezonem połowu tych skorupiaków. W wielu szwedzkich domach na stole goszczą więc raki, do których często podaje się pieczywo (np. knäckebröd) czy skagenrörę, czyli krewetkową sałatkę.

Tradycyjnie daniom towarzyszy też akvavit, można też usłyszeć liczne snapsvisor, czyli przyśpiewki śpiewane przed toastem. Takie rakowe uczty to dla wielu Szwedów ważny (i wyczekiwany) moment roku.

Midsommar

Chyba najbardziej znane szwedzkie święto. Sama nazwa znaczy dosłownie „środek lata”, ale tak naprawdę świętuje się jego początek, czyli przesilenie letnie (21 czerwca). Święto ma długą tradycję sięgającą czasów pogańskich, kiedy to prawdopodobnie świętowano budzące się do życia moce natury. Szwedzi spotykają się wtedy ze znajomymi i rodziną na łonie natury czy na jednym z licznych festynów, jedzą m.in. śledzie, świeże ziemniaki czy truskawki z bitą śmietaną. No i co tu kryć, sporo przy okazji piją – jest to dla wielu nieodłączna część tego dnia. Centralnym elementem zgromadzeń jest tzw. Midsommarstång (inna nazwa to Majstång – pl. Słup Majowy) – duży, przyozdobiony kwiatami i roślinami słup, wokół którego odbywają się tańce.

Bożonarodzeniowe tradycje

Oczywiście Boże Narodzenie (szw. jul) też wiąże się z wieloma naprawdę ciekawymi – i czasem szalonymi – tradycjami. Posłuchasz o nim na naszym kanale na Youtubie.

A o innych szwedzkich świętach i związanym z nim jedzeniu posłuchasz tutaj.

To już wszystko na dzisiaj, jeśli chodzi o szwedzkie ciekawostki i zwyczaje! A jeśli chcesz dalej odkrywać Szwecję i jej kulturę oraz język, zapraszamy też na naszego Instagrama czy Facebooka.

Oraz oczywiście na kurs!