Norweskie filmy nominowane do Oscarów

And the winner is… Tegoroczna 94. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się już za niecały tydzień, bowiem już 28 marca! A jakie norweskie filmy zostały nominowane do słynnych Oscarów?

Tegoroczny kandydat z Norwegii zdobył aż dwie nominacje! Mowa o dwugodzinnym komediodramacie pt. Najgorszy człowiek na świecie. Film ten otrzymał nominację w kategorii najlepszy oryginalny scenariusz oraz najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Same nominacje do Oscara to co prawda już duży sukces dla Norwegów, jednakże warto dodać, że najnowsza produkcja Joachima Triera otrzymała już 6 nagród, w tym między innymi Złotą Palmę w Cannes dla pierwszoplanowej aktorki Renate Reinsve.

Verdens verste menneske to jedyny kandydat z krainy fiordów w tym roku, ale nie zapominajmy o pozostałych produkcjach, które w ubiegłych latach zostały nominowane w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. A jakie to były tytuły? Poniżej znajdziesz całą listę!

  • 1957 rok – Przez śnieżną pustynię, reż. Arne Skouen
  • 1987 rok – Tropiciel, reż. Nils Gaup
  • 1996 rok – Niedzielne anioły, reż. Berit Nesheim
  • 2001 rok – Elling, reż. Petter Næss
  • 2012 rok – Wyprawa Kon-Tiki, reż. Joachim Rønning i Espen Sandberg

To już wszystkie norweskie filmy nominowane do Oscarów. Trzymasz kciuki za tegorocznego kandydata? A może kibicujesz innemu filmowi w tych kategoriach?

Materiały do nauki norweskiego znajdziesz w poprzednich wpisach na blogu oraz na naszej fejsbukowej grupie Nauka norweskiego. Dołącz do niej już teraz!

Jesteśmy także na insta @mester_poznan oraz na YouTubie Mester Poznań i TikToku @mester_poznan.

Kategorie wpisów