Norweskie filmy – polecajka

Ten wpis dedykuję wszystkim moim przyjaciołom, którzy regularnie proszą mnie o polecenie „czegoś skandynawskiego” na wieczór. Oto moje top 3 propozycji, które z całego serca polecam!

Elling

reż. Petter Næss (2001)

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=btjxo-JbqOU

„Elling” to adaptacja powieści Ingvara Ambjørnsena „Brødre i blodet”, opowiadająca historię dwóch przyjaciół – tytułowego Ellinga oraz Kjella Bjarne, którzy po wyjściu z zakładu psychiatrycznego na nowo uczą się żyć w społeczeństwie. W ramach ponownej socjalizacji otrzymują finansowane przez państwo mieszkanie na Majorstuen w Oslo i we dwójkę zmagają się ze swoimi lękami, stawiając czoła rzeczywistości. Dla Ellinga – neurotyka z duszą poety o bardzo wyrazistych poglądach politycznych oraz jego obsesyjnie myślącego o seksie przyjaciela Kjella Bjarne czynności takie jak rozmowa telefoniczna, zrobienie zakupów, czy obiad w restauracji okazują się być nie lada wyzwaniem. To ucząca wrażliwości historia o inności, nauce samodzielności oraz szansie na normalne życie.

Ciekawostki:

  • film był norweskim kandydatem do Oscara w 2002 roku,
  • nakręcony został prequel („Matka Ellinga” (2003)) oraz sequel (Elsk meg i morgen (2005)) „Ellinga”,
  • odgrywający rolę Kjella Bjarne Sven Nordin przytył 11 kilo do swojej roli,
  • zarówno sklep, jak i bar w przyjaciele jedzą obiad są autentyczne.

Historie kuchenne (Salmer fra kjøkkenet)

reż. Bent Hamer (2003)

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=UMh5teoUADM

Macie ochotę na nietuzinkowe kino, okraszone szczyptą skandynawskiego humoru? Ten film będzie strzałem w dziesiątkę!

Grupa szwedzkich badaczy z Instytutu Badań Domowych wyrusza do malowniczej wioski w Norwegii celem zbadania zwyczajów kuchennych tamtejszych kawalerów. Dzięki opracowaniu odpowiedniego układu sprzętów i mebli, kuchnia ma stać się bardziej funkcjonalna i praktyczna, co zoptymalizuje wykonywanie prostych prac kuchennych przez kawalerów. Jedynym warunkiem, jaki został postawiony badaczom jest zakaz ingerowania w życie obserwowanych, a jedynie skrupulatne zapisywanie wszelkich przydatnych informacji oraz wniosków.

Nilsson trafia na oporny obiekt badań – marudnego i zrzędliwego Isaka, którego obserwuje z drewnianej platformy postawionej w rogu kuchni. Nie wie jednak, że on także jest obserwowany przez…dziurę w suficie. Koniec końców wszelkie możliwe zasady zostają złamane, co prowadzi do jeszcze większej absurdalności i groteskowości całego przedsięwzięcia, zresztą sprawdźcie sami.

The Guardian napisał: „norweski reżyser Bent Hamer nawet z zapisu schnięcia farby jest w stanie uczynić przezabawną komedię” z czym w zupełności się zgadzam.

Ciekawostki:

  • film był norweskim kandydatem do Oscara w 2003 roku,
  • inspiracją do stworzenia „Historii kuchennych” była książka „My i nasze domy”, gdzie wspomniany został artykuł o badaniu efektywności na szwedzkich gospodyni w kuchni,
  • w tamtym czasie na szwedzkich drogach obowiązywał ruch lewostronny. Z tego powodu szwedzki badacz zmienił pas ruchu po przekroczeniu granicy szwedzko-norweskiej.

Łowcy głów (Hodejegerne)

reż. Morten Tyldum (2011)

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=ONOB56Pi1cA

Jesteś miłośnikiem kina akcji? Ten film jest dla Ciebie. „Łowcy głów” to ekranizacja powieści króla skandynawskiego kryminału Jo Nesbø. Opowiada historię trzydziestoletniego Rogera Browna, którego głównym zajęciem jest wyszukiwanie kandydatów na stanowiska kierownicze i uznawany jest za jednego z najlepszych w swoim fachu. Wysoka pensja mu jednak nie wystarcza i aby mógł pozwolić sobie na rozpieszczanie swojej pięknej żony i utrzymanie luksusowej willi, zajmuje się także kradzieżą dzieł sztuki swoich klientów, które zastępuje starannie wykonanymi falsyfikatami. Życie głównego bohatera zmienia się diametralnie, gdy poznaje Clasa Grev’a, będącego w posiadaniu wartego kilka milionów obrazu Rubensa. Roger Brown myśli, że los się do niego uśmiechnął, nie przewiduje jednak, że trafił na wyjątkowo przebiegłego przeciwnika. Napięcie rośnie wraz z każdą minutą filmu, możecie liczyć na wiele niespodziewanych zwrotów akcji oraz niezwykle oryginalne zakończenie. To historia o zagubionym mężczyźnie, który docenił, co jest dla niego ważne, dopiero gdy mógł wszystko stracić.

Ciekawostki:

  • film zgromadził rekordową liczbę 557 920 widzów w kinach w 2011 roku.
1) „Elling”
2) „Salmer fra kjøkkenet”
3) „Hodejegerne”

Dorzucilibyście coś do tej listy? Dajcie znać!
Kolejne polecajki wkrótce. Stay tuned!

Sylwia Nowak

Kategorie wpisów