Szwedzkie filmy – polecajka

Skandynawskie kino w ostatnich latach niewątpliwie jest na topie. Dlatego mamy dla was krótką listę szwedzkich filmów, które naprawdę są warte obejrzenia. Coś w sam raz dla kino-maniaków i wielbicieli Szwecji w jednym.

1. Na początek klasyka – Ingmar Bergman to nazwisko, które każdy miłośnik kina i Szwecji musi znać. To reżyser znany na całym świecie, jego filmy uchodzą za trudne i wymagające skupienia, pobudzają do refleksji i indywidualnych przemyśleń. Proponujemy zacząć od filmu z 1957 roku filmu ”Tam, gdzie rosną poziomki” (szw. „Smultronstället”). Film opowiada historię profesora Isaka Borga oraz jego pełnej przemyśleń, trwającej tylko jeden dzień podróży do Lund. Inny film Bergmana godny polecenia to ”Siódma pieczęć” (szw. „Det sjunde inseglet”). Akcja tego filmu rozgrywa się w średniowieczu, główny bohater, rycerz wracający z wyprawy krzyżowej staje do pojedynku szachowego ze śmiercią. Główną rolę gra w nim bardzo znany szwedzki aktor Max von Sydow.

2. Kolejnym bardzo znanym szwedzkim filmem jest komediodramat z 2015 roku ”Mężczyzna imieniem Ove” (szw. „En man som heter Ove”) w reżyserii Hannesa Holma. Film był dwukrotnie nominowany do Oscara. To historia sześćdziesięcioletniego wdowca, którego życia zmienia się w chwili pojawienia się nowych sąsiadów.

3. Teraz coś dla miłośników szwedzkich kryminałów, mianowicie trylogia Millennium Stiega Larssona. ”Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” (szw. „Män som hatar kvinnor”), ”Dziewczyna, która igrała z ogniem” (szw. „Flickan som lekte med elden”), ”Zamek z piasku, który runął” (szw. „Luftslottet som sprängdes”) to jedne z najbardziej znanych szwedzkich książek. To między innymi od nich rozpoczął się boom w Europie na szwedzkie kryminały. W filmowej wersji w rolę głównego bohatera Mikaela Blomkvista wciela się jeden z najpopularniejszych szwedzkich aktorów – Michael Nyqvist. Rolę Lisbeth Salander gra nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej Noomi Rapace. Pozycja absolutnie obowiązkowa dla każdego wielbiciela szwedzkich kryminałów.

4. Na koniec szwedzki dramat z 2003 roku w reżyserii Mikaela Hafströma. ”Zło” (szw. „Ondskan”) to film stworzony na podstawie powieści Jana Guillou. Film opowiada historię szesnastoletniego Eryka, który na co dzień musi mierzyć się z przemocą i nękaniem.

Oto nasze filmowe propozycje. Nie pozostaje już nic innego jak życzyć miłego seansu!

Asia Kozik

Kategorie wpisów