Ploteczki o norweskiej rodzinie królewskiej

Norweska rodzina królewska to najprawdopodobniej najzwyklejsza rodzina królewska na świecie. Jej członkowie chodzą/chodzili do publicznych szkół, żyją zgodnie z norweską ideą friluftsliv. Czas wolny spędzają na świeżym powietrzu jeżdżąc na nartach lub wędrując po górach. Jak my wszyscy uwielbiają także odrywać świat podczas podróży.

Zacznijmy od króla Haralda V

Król sam kieruje autem, jadąc do stolicy lub w góry korzysta z komunikacji miejskiej, a za granicę lata lotami rejsowymi (dostaje jedynie miejsce w pierwszym rzędzie). Nikt nie traktuje rodziny królewskiej jak celebrytów.

Król Harald V zasłynął z tego, że aż trzy razy brał udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio, Meksyku i Monachium jako żeglarz.

Norweska rodzina królewska słynie jednak z mezaliansów – jednym z nich był ślub Haralda V z Sonją. Ich miłość nie spotkała się z aprobatą ze względu na pochodzenie Sonji, której rodzina trudniła się handlem. Harald V postawił jednak warunek – albo poślubi Sonję, albo do końca życia pozostanie kawalerem. Aby mogli się pobrać, zmuszeni byli uzyskać zgodę króla, Stortingu oraz premiera, co ostatecznie zaskutkowało ślubem w 1968 roku.

Czas na syna Haralda V – Haakona Magnusa i jego rodzinę

Historia lubi się powtarzać. Haakon Magnus za swoją przyszłą żonę również wybrał dziewczynę bez pochodzenia szlacheckiego. Jego związek z Mette-Marit Tjessem Høiby zbulwersował naród z powodu przeszłości ukochanej następcy tronu. Zanim została księżną wiodła imprezowy styl życia. Pracowała jako kelnerka, aby utrzymać siebie i nieślubnego syna, którego ojciec (Morten Borg) skazany był za posiadanie narkotyków, przemoc oraz prowadzenie samochodu pod wpływem. Na niekorzyść pary wpłynął również fakt, że książę i Mette-Marit zamieszkali ze sobą bez ślubu. Wiele osób sugerowało, aby Haakon Magnus zrzekł się tytułu, jeśli zamierza wziąć Mette-Marit za żonę. Król Harald nie pozwolił jednak, aby do tego nie dopuścić. W 2001 roku odbyła się ceremonia zaślubin Haakona i Mette-Marit.

Haakon Magnus nie cieszy się dobrym zdaniem wśród Norwegów, gdyż czerpał korzyści finansowe z nielegalnego wynajmu, co przyniosło mu łączny przychód w wysokości 1,4 miliona koron.

Wybranką Mariusa, syna Mette-Marit z poprzedniego małżeństwa, jest modelka Juliane Snekkestad. Ich związek wywołał kontrowersje ze względu na to, że dziewczyna pozowała do takich gazet, jak Playboy, Lipsy London lub PrettyLittleThing odważnie eksponując swoje atuty.

Najbardziej kontrowersyjna postać w norweskiej rodzinie królewskiej to córka Haralda V – Märtha Louise

Märtha Louise jako pierwsza w historii norweskiej rodziny królewskiej wzięła rozwód ze swoim pierwszym mężem – norweskim pisarzem Arim Behnem, z którym ma troje dzieci.

Znana jest ze swoich niezwykłych umiejętności – potrafi rozmawiać się z aniołami, czego naucza w swojej prywatnej szkole w Oslo.

Najnowszym skandalem związanym z księżniczką jest jej związek z amerykańskim szamanem Durekiem Verrettem. Twierdzi on, że w poprzednim wcieleniu był królem i znał Märthę Louisę. Opinia społeczna zbulwersowała się jednak najbardziej na wieść o tym, że księżniczka wykorzystała swój tytuł do promocji trasy „Księżniczka i Szaman”, podczas której razem ze swoim ukochanym miała „dzielić się mądrością z ludźmi”. Koniec końców Märtha Louise za wszystko przeprosiła i od tej pory używa tytułu jedynie podczas pełnienia oficjalnych obowiązków.

Znacie inne ciekawe fakty z życia norweskiej rodziny królewskiej? Koniecznie podzielcie się nimi z nami!

Sylwia Nowak

Kategorie wpisów