Szwedzka rodzina królewska

8 faktów o szwedzkiej rodzinie królewskiej:

 1. Obecnie panującą w Szwecji dynastią jest dynastia Bernadotte. Dynastia ta panuje w Szwecji od 5 lutego 1818, a przez pewien czas panowała także w Norwegii (od 5 lutego 1818 do 18 listopada 1905 – czas unii pomiędzy Szwecją a Norwegią).
 2. Obecny król Szwecji to Karol XVI Gustaw (szw. Carl Gustaf) panujący od 15 września 1973 roku. Jego żona to królowa Sylwia (szw. Silvia), mają trójkę dzieci: córki Wiktorię (szw. Victoria) oraz Magdalenę (szw. Madeleine) i syna Karola Filipa (szw. Carl Philip).
 3. Od 7 października 2019 do dworu królewskiego należą i pełnią obowiązki na rzecz monarchii:
 • król Carl Gustaf
 • królowa Silvia
 • księżniczka Victoria
 • książę Daniel
 • księżniczka Estelle
 • książę Oscar
 • książę Carl Philip
 • księżna Sofia
 • księżniczka Madeleine
 • księżniczka Birgitta

  4. Następczynią tronu jest księżniczka Victoria, nosi ona tytuł kronprinsessan (księżniczka koronna). Urodziła się 14 lutego 1977 roku, a już 3 lata później zgodnie z decyzją szwedzkiego parlamentu została następczynią tronu. Szwecja tym samym stała się pierwszym krajem
  europejskim, w którym prawo do objęcia tronu przysługuje pierwszemu dziecku, bez względu na płeć. Victoria będzie więc pierwsza królową Szwecji pochodzącą z rodu Bernadotte.
  5. Po księżniczce Victorii tron dziedziczą jej dzieci: najpierw księżniczka Estelle, a następnie książę Oscar, następny w kolejności jest brat Victorii książę Carl Philip, zaraz za nim jego dzieci, a więc książę Alexander i książę Gabriel. Dalej prawo do objęcia tronu przysługuje siostrze Victorii księżniczce Madeleine, a następnie jej dzieciom księżniczce Leonore oraz księciu Nicolasowi.
  6. Królowa Silvia pochodzi z Niemiec. Urodziła się 23 grudnia 1943 w Heidelbergu. Swojego męża, obecnego króla Szwecji poznała podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.
  7. Książę Daniel, mąż księżniczki Victorii w 1999 roku założył wraz kolegą studio fitness. Był jednym z pierwszych trenerów osobistych w Szwecji. Z czasem jego studio zaczęło być coraz bardziej popularne i wielu znanych Szwedów decydowało się na treningi właśnie tam. Studio odwiedzała także księżniczka Madeleine która namówiła i Victorię, a ona poznała tam swojego przyszłego męża.
  8. Przy narodzinach członkowie rodziny królewskiej otrzymują tytuły. Tytuły te są jednocześnie nazwami historycznych prowincji Szwecji. Na przykład księżniczka Victoria oraz książę Daniel noszą tytuły księżnej i księcia Västergötland. Ich córka księżniczka Estelle jest księżną Östergötland, a syn książę Oscar otrzymał tytuł księcia Skanii (szw. Skåne).


  Źródła :
  http://www.swedish-princesses.pl/2015/03/krolewska-szwecja-prowincje-i-tytuy.html
  https://www.kungahuset.se/kungafamiljen/hmdrottningsilvia.4.7c4768101a4e88837800019.html

Kategorie wpisów