Szwedzka literatura – najważniejsze dzieła i autorzy

Nauka języka to jedno, ale warto przy jej okazji dowiedzieć się też co nieco o kulturze. Dlatego dzisiaj piszemy o tym, co ma do zaoferowania szwedzka literatura – najważniejsze dzieła i autorzy, których znajdziecie na liście, to prawdziwe klasyki!

August Strindberg

Na początek najstarszy z listy (żył w latach 1849-1912), ale też jeden z najbardziej wpływowych pisarzy.

Wśród jego dzieł znajduje się wiele powieści, opowiadań i dramatów uważanych za klasyki szwedzkiej literatury. Powszechnie uważa się go za reformatora szwedzkiej prozy. Wprowadził m.in. bardziej potoczny, codzienny język do swoich powieści takich jak „Czerwony pokój” („Röda rummet”) i „Mieszkańcy Hemsö” (Hemsöborna”) . Jednak międzynarodowo jest głównie znany jako autor dramatów takich jak „Panna Julia” („Fröken Julie”) czy „Mistrz Olof” (Mäster Olof”).

Selma Lagerlöf

Jedna z najważniejszych pisarek w historii Szwecji – była m.in. pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, którą przyznano jej ją w 1909 roku. W 1914 roku została również pierwszą kobietą przyjętą jako członkini Szwedzkiej Akademii. W swoich książkach, takich jak m.in. „Gösta Berling” (Gösta Berlings saga”) czy ”Cudowna podróż” (Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige”) uciekała od realizmu i naturalizmu reprezentowanego m.in. przez Strindberga na rzecz realizmu magicznego. Prezentowała ona m.in. swoją rodzinną Värmlandię jako krainę, w której rzeczywistość miesza się z elementami nadnaturalnymi i baśniowymi.

Astrid Lindgren

W świecie literatury, zwłaszcza literatury dziecięcej, niewiele jest bardziej sławnych nazwisk niż Astrid Lindgren. Jej najbardziej znane książki dla dzieci to oczywiście „Pippi Pończoszanka” („Pippi Långstrump„), „Dzieci z Bullerbyn” („Alla vi barn i Bullerbyn„), „Bracia Lwie Serce” („Bröderna Lejonhjärta„) czy „Emil ze Smalandii” („Emil i Lönneberga„).

Książki Astrid Lindgren zostały przetłumaczone na 104 języki, wiele z nich zostało także sfilmowanych. Oprócz literatury dziecięcej pisała też teksty piosnek i scenariusze, a także zabierała głos w różnych debatach, dotyczących ważnych spraw społecznych. Zawsze stała po stronie dzieci i sprzeciwiała się kategorycznie jakiejkolwiek przemocy w domu i aktywnie działała na rzecz poprawy sytuacji dzieci w społeczeństwie.

Stieg Larsson

Najlepiej znany jako autor bestsellerowej trylogii kryminalnej „Millennium„. Opublikowana została pośmiertnie, począwszy od 2005 roku, po jego nagłej śmierci z powodu zawału serca. Trylogia doczekała się adaptacji w Szwecji, a w Stanach Zjednoczonych na podstawie pierwszej części powstała „Dziewczyna z tatuażem”. Wydawca zlecił Davidowi Lagercrantzowi rozwinięcie trylogii w dłuższą serię, w której ostatecznie ukazało się sześć powieści. Przez większość swojego życia Larsson mieszkał i pracował w Sztokholmie jako dziennikarz. Jego praca dziennikarska obejmowała politykę socjalistyczną, zajmował się także badaniem prawicowego ekstremizmu.

To już wszystko na dzisiaj, chociaż „szwedzka literatura – najważniejsze dzieła i autorzy” to bardzo szeroki temat – zachęcamy do dalszych poszukiwań!

O szwedzkiej kulturze i nie tylko przeczytasz też na naszym Instagramie, Tik Toku czy Facebooku.

Zapraszamy również na kurs!

Kategorie wpisów